در مورد طرح درس نوشتن و خم و چم آن به زودی، مطالب جدید و به روزی را منتشر خواهیم کرد. فعلاً با توجه به این‌که، فصل برگزاری جشنواره‌ی الگوهای برتر تدریس رسیده است. برای نخستین بار، نمونه طرح درس سناریویی  اینجانب: کمال بهرنگ، رتبه‌ی اول کشوری سال تحصیلی ۹۲-۹۳ جشنواره‌ی الگوهای برتر تدریس، مقطع ابتدایی؛ گروه مشکلات ویژه‌ی یادگیری، جهت نقد و استفاده‌ی همکاران منتشر می‌گردد.

 

فکر کنم اگر ملاحظاتی را در نظر می‌گرفتم؛ هرگز این طرح درس منتشر نمی‌شد؛ از جمله زحمت و زمان زیادی که صرف  تالیف این طرح درس شده است (حدود ۴۵ ساعت) باعث می‌شود؛ آدم به خودش نهیب بزند که چرا حاصل این همه زحمت را همین جوری منتشر می‌سازی؟ دستت که رو می‌شود؟ حالا دیگر هر کسی مثل تو و چه بسا بهتر از تو می‌تواند طرح درس بنویسد؟ و خیلی از سؤالات و حتی توصیه‌هایی  از طرف همکاران، که از انتشارش منصرف شو!

 

خوب! من هم حتماً آن‌قدر دلایل محکمی داشته‌ام و دارم که ترس انتشارش را می‌پذیرم. که فکر کنم تعدادی از دلایلش را، شما هم می‌توانید حدس بزنید؛ امّا دوست دارم؛ چند تا از دلایلم را با مخاطبان عزیز تاریاد، در میان می‌گذارم:


یک: خیلی از ما به شدت حسود هستیم! بخصوص وقت‌هایی این حسادت و بخل شدت می‌گیرد؛ که احساس می‌کنیم چیزی داریم که دیگران آن را ندارند؛ پس همواره نگهدارش می‌شویم که ما را نگه دارد! غافل از این‌که آن‌چه باعث ماندگاری ما می‌شود چیزهایی است که می‌بخشیم! در واقع به میزان بخشودن و گشایش ما، در مخاطبان و اطرافیانمان، حساب به خاطر ماندن باز می‌کنیم! چند سال دیگر که بگذرد مثل لباس‌های دوران کودکی، آن‌قدر کوچک می‌شود که دیگر به تنمان زار می‌زند؛ البته همه می‌دانیم که لباس‌ها کوچک نمی‌شوند؛ این ما هستیم که متوجه بزرگ شدن خویش نمی‌شویم! یا درست ترش، بزرگ شدن خویش را باور نمی‌کنیم. راستش خیلی دوست دارم این عادت همه‌گیر شود از جمله این‌که باور داشته باشیم که قرار است کمی قد بکشیم!

دو: این‌که دوست دارم کارم نقد شود و به میزان فهم، از آن‌ها بهره ببریم.

سه: می‌گویند؛ “یک فرد، همواره از متوسط جامعه‌ی خویش بالاتر نمی‌رود.” انتظار زیادی نیست که این فرد در یک معامله‌ی پایاپای با جامعه و همه با هم در رشد و تعالی هم‌دیگر بکوشند و به هم کمک کنند. همواره دغدغه‌ی به اشتراک گذاری دانش را داشته‌ام و خیلی افسوس آن‌ همه دانش و توانایی اطرافیان و همکارانم را می‌خورم که می‌توانستم و هنوز هم می‌توانم از آن‌ها بهره بگیرم و نمی‌توانم یا نمی‌خواهم یا آموزش ندیده‌ام که از آن ‌ها بهره بگیرم. سنت قدیمی‌های ما همواره نشر، انتشار و بذل دانش، مهارت، خدمات و حتی توانایی جسمی و انرژی بود بدون هیچ وثیقه و قراردادی! آموزه‌های دینی و نیک مردان ماندگار، راهنمایان خوبی برای طی طریق در این مسیر هستند.

چهار: خواستم بنویسم نگهداری؛ ولی نگهداری نه، مخفی کردن و محفوظ کردن آن‌چه که به اشتباهی خیلی دوستش داریم؛ و احساس می‌کنیم گنج است ولی در واقع رنج است؛ هزینه‌های زیادی دارد؛ حتی برای بعضی‌ها، به اندازه‌ی تمام عمر هزینه می‌برد! که باید پرسید؛ آیا واقعاً می‌ارزد؟ یاد حکایت حضرت سعدی علیه رحمه افتادم؛ آن‌چه را که از آن به خاطر دارم این‌جا نقل می‌کنم: دو مرد در مسیری همسفر بودند یکی هیچی نداشت و دیگری صاحب سیم و زر بود. هر کجا که می‌رسیدند، آن کس که  چیزی نداشت آسوده سر بر بالین می‌گذاشت و می‌خفت ولی صاحب سیم و زر، به حساب امروزی پول، همواره نگران راهزن و دزد بود و  لحظه‌ای آرامش نداشت. همسفرش فهمید که اگر چنان پیش برود این چند سکه؛ سکته‌اش خواهد داد! زر از وی بستاند و در چاه بیانداخت و گفت: تو هم حالا آسوده شدی! پس بگیر بخواب!

ـ پ.ن: من هم تا این چند سطور بنگاشتم؛ اینترنتم به قحطی بیفتاد، محض گشودن درب این چاه مجازی، سناریو در خواهم انداخت و آسوده خواهم خفت!


 

 • عنوان: طرح درس سناریویی جشنواره‌ی الگوهای برتر تدریس
 • پایه: دوم ابتدایی
 • گروه: مشکلات ویژه‌ی یادگیری
 • نویسنده: کمال برنگ – مرکز مشکلات یادگیری مریوان
 • سال تحصیلی: ۹۲-۹۳
 • رتبه‌ی کسب شده‌ی تدریس: رتبه‌ی اول کشوری
 • تعداد صفحات: ۳۴
 • حجم: ۸٫۶۹ Mb

اضافه‌ی توضیحی:
چنانچه خواستار  سناریوی تدریس به صورت فایل word و قابل ویرایش هستید؛ می‌توانید آن را از فروشگاه، بخش محصولات دانلودی دریافت نمایید.

دانلود سناریوی تدریس (طرح درس سناریویی فوق) به صورت فایل word و قابل ویرایش

دوست دارید از مقالات و آموزش‌های جدید تاریاد در باره‌ی طرح‌درس نویسی اطلاع داشته باشید.

از طریق ایمیل خبرشو خواهیم داد.

 

40 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه گفته:

  باسلام
  ممنون از شما فرهنگی بزرگوار ،من دانشجوی آموزش ابتدایی دانشگاه فرهنگیان هستم.
  اینجا تعداد زیادی از دانشجویان ،از الگوی تدریس بی نقص شما استفاده می کنند.
  ممنون از بزرگواری شما

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سلام
   خوشحالم از شنیدن این خبر
   امیدوارم کاربردی و مفید باشند.
   و البته منتظر دیدن کارهای خوب شما هم هستم.
   با آرزوی موفقیت برای شما دانشجویان امروز و همکاران فردا

   پاسخ
 2. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام خدا قوت باید بگم تصمیم سختی گرفتین من حس خوبی از انتشار مطالبی که مینویسم ندارم البته خیلی وقتها این کار را کرده ام ولی بازخورد مناسبی نگرفتم
  بهر حال ممنون که حاصل اینهمه وقت و زحمتتون رو در اختیار قرار دادین

  پاسخ
 3. مهری علوی نیا
  مهری علوی نیا گفته:

  ابتدا درود ها و درود ها به اندیشه تان
  همکار بزرگوار…
  بنده دبیر زبان و ادبیات فارسی هستم .امسال قصد شرکت در جشنواره رو دارم و فردا مرحله ناحیه ای اجرا می شود. حقیقتش امسال در تدریس روی طرحی کار می کنم که تدریس با طراحی محتواست که خودم هر جلسه تهیه می کنم با سختی هایی که خودتان می دانید …. اما هدفم در مرحله اول تکانی به شیوه آموزش است و سپس برگزیده شدن کشوری است …آیا می توانم از شما راهنمایی بگیرم
  جشنواره ما حضوری است….

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   همکار گرامی
   با سلام
   خوشحالم که به رشد خویش و کسب بهترین رتبه‌ها می‌اندیشید.
   بنده در حد وسع و توان خویش در خدمتم.
   جهت دسترسی سریعتر می توانیداز طریق آی.دی تلگرام kamalbehrang@ تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. ندا
  ندا گفته:

  سلام،خدا قوت،چه کار سختی انجام دادید،حتی خوندنشم وقت گیر و سخت بود
  ممنون خیلی از کارتون الهام گرفتم
  سپاس

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سلام
   اتفاقاً من هم بعضی وقتها همین حرف را می‌زنم. به کتابهای قطور و یا چند جلدی که نگاه می‌کنم؛ می‌گویم ببین نوشتن چنین کتابی چقدر سخت و زمانبر بوده است؟ در حالی که ما از خواندنشان ناتوانیم.
   خوشحالم که کارم تاثیرگذار بوده است.

   پاسخ
 5. اربابی
  اربابی گفته:

  سلام برادر گرامی
  ممنون از دل پاک شما. امیدوارم زندگی سرشار از آرامش . موفقیت نصیبتان شود
  شما بی نظیرید

  پاسخ
 6. مهتاب عباس زاده
  مهتاب عباس زاده گفته:

  بادرود و سپاس فراوان
  جای بسی دلگرمی ست که هنوز دوستانی هستند هرچند اندک که زیبا و متفاوت فکر کنند و عمیق تر از همیشه به مسائل بیندیشند و ببینند با ارزوی توفیق روز افزون

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سرکار خانم عباس‌زاده
   سلام
   امیدوارم جمع کوچک اندکها، با گسترش دامنه‌ی تاثیرگذاری، اثری بر جای بگذاریم و همراهان بیشتری به ما بپیوندند.
   من هم برایتان بهترینها را آرزومندم.

   پاسخ
 7. نرگس
  نرگس گفته:

  سلام،
  قبل از همه سپاس به خاطر سناریو بسیار زیبایتان،و بعد از همه این ها واقعا قلم زیبایی دارین و در وصف ستایش

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سلام نرگس خانم
   ممنونم. پاسخ سؤالتان در مورد جشنواره ‌ی الگوهای برتر، به ایمیلتان ارسال گردید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 8. کمال برنگ
  کمال برنگ گفته:

  سلام سمانه خانم
  یک جایی خواندم که مدیران یک شرکت معتبر جهانی موظف به راه اندازی وبلاگی بودند برای نشر تجربیات و دانش خویش در زمان مدیریت و با رفتن مدیر، مدیر جدید مسؤلیت خواندن و نشر مطالب در وبلاگ را به عهده داشت. و به اصطلاح کوهی از تجارب پشت سر هر مدیر تازه وارد بود و این کار به ظاهراً ساده در رشد و موفقیت شرکت تاثیرگذار بود.
  حرفتان را قبول دارم؛ متاسفانه ما در این زمینه به اقدام نیاز داریم. زیادی هم سخت نیست هر کس هر چیزی را که دارد و فکر می‌کند با به اشتراک گذاری آن با دوستان و همکاران می‌تواند خدمتی نماید؛ از خودش شروع کند. (البته فراموش نکنیم این خدمت قبل از هر کسی و بیش از دیگران، خدمت به خودمان است)
  بنده هم آرزوی بهترین‌ها را برایتان دارم.
  ـ پی‌نوشت: اون سطر اوِل هر چه خواندم “را به برآر” را نتونستم بفهمم. می‌دونم اشتباه تایپی است. رسیدی همین پایین نظر بذار و درستش را بنویس.

  پاسخ
 9. سمانه
  سمانه گفته:

  سلام و خسته نباشید معلم دلسوز. متاسفانه برخی کسانی که را به برآر را کسب میکنند بدنبال حفظ آن برای سال های بعد،از انتشار سناریو خود داری میکنند. تازه کسانی که در مرحله های خیلی جزیی رتبه می آورند. و این باعث افتخار هست که کسی مثل شما با کسب این افتخار سایر معلمان را راهنمایی میکند. از خداوند متعال پیشرفت روزافزون شما را میطلبم

  پاسخ
 10. کمال برنگ
  کمال برنگ گفته:

  سلام خانم یوسف‌زاده
  خوشحالم از اینکه طرحم مورد توجه شما همکار گرامی قرار گرفته است. و خوشحال‌تر هم هستم به خاطر اینکه توانسته‌ام احساسم را نیز با شما به اشتراک بگذارم. به اشتراک گذاری دانسته‌ها، تجربیات و احساس سهم زیادی در رشد و توسعه‌ی فردی و اجتماعی ما خواهد داشت مگر اینکه به توقف و تکرار راضی باشیم.
  ممنون بابت بازخوردتان

  پاسخ
 11. عصمت یوسف زاده
  عصمت یوسف زاده گفته:

  سلام و خداقوت آقای برنگ عزیز. حاصل زحمات شما بسیار عالی و آموزنده بود. اما به طور ویژه احساس شما برای انتشار آن آموزنده تر و امید بخش. جملاتتان زیبا و قابل تأملند. به امید موفقیت های بیشتر. سپاس

  پاسخ
 12. حسنوند
  حسنوند گفته:

  باسلام آقای برنگ امیدوارم همیشه موفق وپیروز باشید می خواستم ببینم در تدریس الگو های برتر حتما باید یک طرح درس سناریویی را تحویل دهیم یا در طول تدریس این مسائل مشخص نمی شود که این همه توضیحات داده نشود؟بسیار ممنون!

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   با سلام
   طبق روال سنوات گذشته از قبل بایستی طرح درس به صورت سناریویی آماده و تحویل داده شود.
   البته چون بعدا هم می‌خواهید همین سناریو را اجرا کنید؛ آنرا بنویسید.
   بعد هم اگر زمان کافی در اختیار ندارید با ستاد شهرستان یا استان هماهنگی کنید و خلاصه نویسی کنید. بهتر است نمونه‌ای از سالهای قبل ( که از نظر آنان قابل پذیرش است) را درخواست کنید و مطابق آن سناریوی خویش بنویسید.
   امیدوارم موفق باشید.

   پاسخ
 13. خانم رایگان
  خانم رایگان گفته:

  باسلام و خداقوت.عالی بود.خیلی چیزا یادگرفتم.خوش حالم که هنوز هم آدمایی پیدامیشن که مهربونی یادشون نرفته و دیگران هم براشون مهمه. امیدوارم که همیشه موفق باشین و لطف حق در همه حال شامل حالتون بشه .

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سلام خانم رایگان
   از اظهار نظر و لطفتان ممنونم. خوشبینم به روزی که اکثر ما در مسیری گام برداریم و این حق را داشته باشیم ده یا بیست سال دیگر که برمی‌گردیم و به آن نگاه می‌کنیم؛ لبخندی بر لب داشته باشیم و به خود بگوییم این کار، کار درستی بود!

   پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   خدادوست عزیز
   از لطفتان سپاسگزارم و خوشحالم از اینکه روز به روز همکاران بزرگواری چون شما به جمع تاییدکنندگان این حرکت افزوده می‌شوند.

   پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سرکار خانم نرگس
   با سلام؛ نسبت به این پست که گذاشتم حس خاصی دارم و هر گاه همکاری را همراه خویش می‌یابم بیشتر می‌فهمم که همه‌ی ما به حرکت در چنین مسیری نیازمندیم. مسیری که بی شک به رشدمان منجر خواهد شد.

   پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   سلام صفری عزیز
   ممنون؛ بابت تقدیر و حسن ظنی که نسبت به بنده روا داشتید. هیچ کس نداند خودم که می‌دانم کیمیا نیستم؛ شما لطف دارید!

   پاسخ
 14. کمال برنگ
  کمال برنگ گفته:

  خانم لاجوردی، قطعاً برای من خوشحال کننده است که در این زمینه هم‌نظر هستیم. متاسفانه این عادت بد ( می‌شود اسمش را گذاشت خودخواهی علمی) نمای غالبی است که روزانه در محیط‌های علمی و آموزشی با آن روبرو می شویم. و هر کدام از ما سهمی _ هر چند کوچک _ در ماندگاری وضعیت موجود یا تغییرات مثبت داریم. امیدوارم روز به روز سهام و سهامداران تغییر فزونی یابند!

  پاسخ
 15. امنه لاجوردی
  امنه لاجوردی گفته:

  باعث خوشحالیه که چنین نظری دارید، یکی از دلایلی که کشور ما خیلی سخت پیشرفت می کنه اینه که همه موفقیت رو برای خودشون می خوان و اگه یه علم ودانشی به دست آوردن پنهانش می کنن.
  سپاسگذار…

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 12 =