فلش کارت کلمات فارسی اول دبستان

فلش کارت کلمات فارسی اول دبستان

قبلاً هم درباره‌ی فونت و قلم نوشتاری که کتاب درسی فارسی ابتدایی با آن نوشته شده است در فونت کتاب‌های درسی نوشتم. امروز هم چند نکته‌ای هست که دوست دارم به آن بپردازم و اگر هم بشود در آینده بیشتر بدان خواهم پرداخت.

در پست فونت کتابهای درسی اشاره کردم که مدتی پیگیر دست‌یابی به فونت کتاب‌های درسی بودم و بعد از ناامیدی از دست‌یابی به این فونت‌ها ناچار به استفاده از فونت‌های جایگزین از جمله فونت ام.جی.فراز که مشابه فونت تحریری کتاب درسی ابتدایی است شدم. (البته این فونت به فونت تحریری هم مشهور شده است.) بعد از گذشت مدتی دیگر حدسم بر این بود که آموزش و پرورش خود فونت‌ها را در اختیار ندارد. در واقع فونتی که طراحی شده در دست طراحان باقی مانده و در واقع فایل تایپ شده تحویل آموزش و پرورش گردیده است. و البته هنوز بر این حدس هستم به اضافه‌ی حدسی دیگر مبنی بر اینکه طراحی فونت شاید به گونه‌ای بوده است که در سیستم عامل‌ ویندوز به عنوان فونت قابلیت استفاده را نداشته باشد. و چند خورده حدس دیگر. ( و گرنه توجیهی ندارد آموزش و پرورش فونتی در اختیار داشته باشد و از انتشار آن خودداری کند.) به هر حال هر چه باشد؛ دیگر شور و شوق دست یابی به فونتهای کتابهای درسی خوابیده است و این فونت‌ها با آن همه حسن، با اشکالاتی که بر صورت ظاهری آن وارد است؛ نیازمند ویرایش و ارائه‌ی ورژن جدیدی است. امید که آموزش و پرورش به این امر مهم بپردازد.

خلاصه اینکه همان‌طور هم بیکار ننشستم و به دنبال راه چاره گشتم؛ یکی از راه‌چاره‌ها استفاده از pdf  کتابهای درسی بود که از آن می‌شد کپی گرفت و در محتواهای تولیدی جایگزین نمود. بعد به راهکاری بهتر یعنی استخراج کلمه‌های موجود در کتاب درسی دست یافتم.

حال در راستای اقدامات قبلی و جهت اینکه بتوان تمامی کلمه‌های موجود در کتاب فارسی اوّل ابتدایی را به صورت فلش کارت و دقیقاً با همان فونت کتاب درسی در اختیار داشت. تمامی کلمه‌های موجود در کتاب فارسی اوّل دبستان، به ترتیب آموزش و روند یادگیری دقیقاً با همان شیوه‌ی نگارش کتاب ( با قلم کتاب فارسی اوّل ابتدایی) به صورت مجموعه یادبرگ‌ اختصاصی فلش کارت کلمه‌های فارسی اوّل دبستان توسط تاریاد طراحی شده است و به زودی در بخش یادبرگ‌ها قرار می‌گیرد.

همچنین در راستای تولید محتوا با قلم کتابهای درسی، جدول نشانه‌ها یا همان جدول الفبای قدیم به صورت یک مجموعه کاربرگ جدول نشانه‌های فارسی/ الفبای فارسی در تاریاد منتشر گردیده است.

هدف اصلی این مجموعه فلش کارت و مجموعه‌های قبلی در اختیار قرار داشتن صورت واقعی نشانه‌ها و کلمه‌ها می‌باشد؛ که بی‌شک در آموزش، تعمیق و گسترش یادگیری کودکان مؤثر خواهد بود.

امیدواریم فلش‌کارت کلمه‌های کتاب فارسی بتواند؛ در یادگیری، بازشناسی و یادآوری نشانه‌ها و الفبای فارسی مؤثر باشد. بهره‌گیری از این کارت‌های کلمات در استفاده‌ی بهینه از زمان در کلاس‌های درس نیز مؤثر خواهد بود. همچنین با در اختیار داشتن چنین مجموعه‌ای به صورت چاپ شده در خارج از محیط آموزش رسمی، در خانه و مراکز یادگیری و…، با گسترش محیط یادگیری، فرصتی مناسب برای تکرار و تمرین فراهم خواهد شد.

 

 اگر دنبال فونت بی‌نقطه مشابه‌ فونت کتاب درسی می‌گردی؛ منتظرت نمی‌گذارم. دو فونت عالی که به آسانی می‌توانی هر متنی را بدون نقطه تایپ کنی.


دریافت فونت بی نقطه

1 پاسخ
  1. ستاره
    ستاره گفته:

    با تشکر از شما سایت بسار مفیدی دارید . اگر امکان دارد برای دانش آموزان استثنایی ابتدایی هم مطلب بگذارید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =