کاش تابستان‌ هم مدرسه‌ها باز بود.

اشتباه نگیرید این حرف را نه معلمان می‌زنند و نه‌دانش‌آموزان.
این حرف پدر و مادرهایی است که از دست کودکانشان به تنگ آمده‌اند.
خارج از شوخی، آیا یادگیری در تعطیلات و تابستان هم امکان پذیر است؟
جواب آن یک “بله” ساده است که فقط گفتنش ساده است و اجرایش مشکل است.
قبل از شروع خوب است یادآوری کنیم؛ ما همیشه و هم‌چنانکه در معرض هوا قرار داریم در معرض یادگیری هم هستیم.
و اتفاقاً ۴ ماه تعطیلی تابستان (یک ماه خرداد را هم در بعضی از فرهنگ لغات مدرسه ای جزو تابستان محسوب می گردد.) و تعطیلات فرصت خوبی برای یادگیری کودکان در خانه است.
ضمناً خوب است بدانیم که فراموشی یادگیری های مدرسه ای در تابستان امری عادی است و معلمان هر ساله در آغاز سال تحصیلی مجبورند چندین جلسه و کاه چند هفته را به بازآموزی مشغول شوند. شما با کاربست روشهای متنوع و دوست داشتی می توانید این فراموشی را به کمترین میزان ممکن برسانید. در مورد میزان افت و یادگیری در تابستان و ایام تعطیلات قبلاً در قالب یک اینفوگرافی تحت عنوان: اُفت و از دست دادن یادگیری در تابستان به آن پرداخته ایم. که دوست داشتید برای دیدن ریز فهرست و توضیحات بیشتر به آن مراجعه فرمایید. همچنین در یکی دیگر از پستهای دیگر تاریاد تحت عنوان: حـفاظت از یـادگیـری در گرمـای تابستـان پیشنهاداتی برای مرور و یادآوری مطالب توسط کودکان در ایام تعطیلات ارائه دادیم اینکه چه فعالیتهایی را طراحی و اجرایی کنیم تا در طول تابستان، کودکان با انگیزه به یادآوری آموخته‌هایشان بپردازند. اما پست امروز ما ضمن هم پوشانی با پستهای قبلی با تاکید و تمرکز بر یادگیری کودکان در خانه تنظیم و منتشر می گردد. که در آن فهرستی از راههای یادگیری در خانه را می‌آورم. این فهرست باز است. شما هم چیزی به خاطرتان رسید و دوست داشتید به آن بیفزایید.
لطفاً آماده باشید؛ ما معلمان با افتخار و در کمال میل  و صحت و سلامتی، ادامه ی فرایند یادگیری را به شما خواهیم سپرد و به شما پدران و مادران عزیز تفویض اختیار خواهیم نمود. پس با بهره گیری از یکی از این راهکارها و اجرای آن هم یادگیری مستمر و معنادار و البته لذت بخشی را برای کودک خویش رقم بزنید.

یک: به عنوان پدر و مادر لطفاً کمی خلاق باشید. ( خلاقیت بیش از حد دردسر می شود برایتان) اگر می‌خواهید به کودکتان کمک کنید. لازم نیست روشهای عجیب و غریبی پی بگیرید فقط کافی است مانع نشوید و در واقع خودتان را از سر راه یادگیری طبیعی کودک بردارید و فرصتهای واقعی زندگی را (که فرصت یادگیری هستند) از کودک نگیرید. خوب است یادآوری کنیم؛ یادگیری آن چیزی نیست که همواره در قفس مدرسه اتفاق می‌افتد. یادگیری یک فرایند است و این یعنی همه جا می‌تواند و ممکن است اتفاق بیفتد و ادامه هم داشته باشد. یادگیری امری طبیعی و در نتیجه سرگرم کننده و در نهایت لذت‌بخش است نه یک کار شاق و خسته کننده مثل نشستن بر روی نیمکت چوبی و نوشتن مضق و انجام دادن تکالیف مدرسه‌ای.

دو: از جمله خلاقیت‌های کمی که می‌توانید به خرج بدهید این است که از نگاهی دیگر به آشپرخانه‌ی خودتان بنگرید. آشپزخانه کارگاه و آزمایشگاهی مجهز و صد در صد واقعی برای یادگیری است. کافی است چرخی در آشپزخانه بزنید و به انواع و اقسام  وسایل و ظروف نگاهی بیندازید. این همه ابزار دوست داشتنی برای یادگیری، (به شرطی که بگذارید؛ همان که اول گفتم یعنی مانع نشوید.) می‌تواند کودکتان را در یادگیری انواع علوم روز به ویژه ریاضی و مهارتها کمک نماید. انواع دسته بندی و شمارش و کمتری و بیشتری و بزرگتر و کوچکتر و… به راحتی امکان پذیر است. یادگرفتن انواع مهارتها هم در این آشپزخانه و در خلال کار کردن‌هایتان امکان‌پذیر است. انواع مختلف چیدن و خورد کردن و برش دادن و مخلوط کردن و … همه می توانند کودک شما را در پر ورش مهارتهای دیداری حرکتی و هماهنگی‌های حرکتی یاری‌رسان باشند.

سه: سفرهای کوتاه داخل شهری، خرید کردن‌ها، در نوبت ایستادن‌ها و سر زدن به پارکها و امکان دیدنی، می‌تواند بسیاری از آموزشهای پویا و به روز شهروندی را به همراه داشته باشد.( و کودکانتان را از دست خانوادهِ‌ آقای هاشمی کتاب اجتماعی برهاند.)

چهار: مهمانی‌ها و جمع‌های خانوادگی با تعداد زیادی کودک، بهترین زمان برای تمرین کردن کارهای تیمی و گروهی است در قالب انواع بازی‌های ساده و کودکانه و نشاط انگیز. یک بعد از ظهر تابستانی را  آب بازی کنید. سر یک بطری آب معدنی را سوراخ کنید و دست کودکان بدهید. ( سعی کنید بطری بزرگتری و با سوراخ بزرگتری برای خودتان کنار بگذارید و همچنین مواظب گلدانهای کنار حوض باشید.)

پنج: یادگیری یک مهارت و یک رشته‌ی هنری، علمی و یا ورزشی مورد علاقه. تابستان فرصت خوبی برای زمان گذاشتن و متخصص شدن و حرفه‌ای شدن است. در طول چند تابستان می‌توانید مهارتی را در کودکتان پرورش و دهید که بعدترها بتواند از آن فواید بسیاری کسب نماید. ( با یادگیری هر نوع مهارت و کسب هر نوع توانایی کودکتان احساس ارزشمندی خواهد کرد که به افزایش انگیزه و بالارفتن اعتماد به نفسش نیز می‌انجامد.)

شش: پرورش مسؤلیت‌پذیری  با بر عهده گرفتن مسؤلیت‌های پرورشی و حمایتی مثل پرورش یک گل در آپارتمان، دو جوجه،سبزیجات در حیاط خانه، تهیه‌ی غذا برای مورچه‌ها و گربه‌ها در گوشه‌ی حیاط یا کوچه و… خیلی ساده می‌تواند به ایجاد نظم‌دهی در رفتار کودک و در نهایت به آموزش و یادگیری کودکتان بیانجامد.

– – –

خوب فعلاً‌ همین موارد به نظرم رسیدند که برای شروع بحث مناسب است. منتظر نظرات خوب و ایده‌های جالب شما هستیم.
یادگیری در خانههر چه باشد بهترین کار این است که تا می‌توانیم یادگیری را به تمام زندگی کودکانمان سرایت دهیم. و البته قبل از آن خودمان یادگیرنده باشیم.

هفت:..
هشت:…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + بیست =