ـ مشخصات یادبرگ:

 • عنوان: پرورش مهارت ثبات شکل در کودکان
 • کد: ۰۰۴۶
 • نوع فایل: PDF
 • حجم: ۸۸KB
 • سایز: A4
 • تعداد صفحات: ۳
 • دانلود: رایگان

ـ توضیحات:

بینایی گسترده‌ترین سیستم حسی ما است و غالب‌ترین حس در درک و دریافت مفاهیم از جهان پیرامون ماست. ادراک بینایی یا دیداری فرایندی است که طی آن اطلاعات وارد شده از طریق سیستم بینایی مورد تجزیه و تحلیل و درک واقع می‌شوند. و این توانایی تفسیر اطلاعات دریافتی از طریق بینایی را ادراک بینایی می‌نامند. که در رشد مهارتهای اساسی مانند رشد حرکتی، خواندن، نوشتن و ریاضی (یادگیری‌های مدرسه‌ای) نقشی مؤثر دارد.

مهارت ادراک بینایی شامل مجموعه‌ای از هفت مهارت است:

۱ـ حافظه‌ی بینایی یا دیداری ۲ـ  تمیز دیداری ۳ـ ارتباطات فضایی دیداری ۴ـ ثبات شکل ۵ـ حافظه‌ی توالی ۶ـ اکمال شکل ۷ـ تشخیص شکل از زمینه
هر کدام از این مهارتها و در مجموع ادراک دیداری یا بینایی، نقش مهمی در یادگیری کودکان ایفا می‌کنند و اختلال در هر کدام از این مهارتها و ضعف داشتن در آنها موجب بروز مشکلات تحصیلی در خواندن، نوشتن و ریاضی می‌گردد.
ضروری است که با توجه به نقش مؤثر این مهارت در رشد و یادگیری کودکان نسبت به تقویت و پرورش آن اقدام شود. یکی از زمینه‌های ادارک دیداری، تقویت و بازسازی مهارت ثبات شکل در کودکان می‌باشد.

 

ثبات شکل به معنای توانایی تشخیص اشیاء و اشکال شبیه به هم در موقعیت‌های متفاوت است. یا به عبارتی چنانچه شکلی در موقعیت‌های گوناگونی قرار گیرد، باز همان شکل است. این تغییرات اندازه، رنگ و سایر ویژگی‌های ظاهری شکل را شامل می‌شود.
به طور مثال با تقویت و بازسازی مهارت ثبات دیداری شکل، کودک یاد می‌گیرد و می‌فهمد که یک کتاب چه بزرگ چه کوچک، رنگی یا سیاه سفید، دارای جلد سخت یا نرم و با قرار گرفتن در جهت و موقعیتهای مختلف باز یک کتاب است. همچنین است کودک در مورد نشانه‌ها و حروف و اعدادی که خوانده است، یاد می‌گیرد که هر حرف یا عدد و کلمه، چه به صورت دست خط یا نوشته شده با انواع فونتهای مختلف و اندازه‌های گوناگون و یا با تغییر رنگ و در جهت‌های متفاوت (در کتاب درسی، کاربرگ، مجلات، تبلت و…) باز همان حرف و عدد و کلمه است.
مشکل در این مهارت باعث می‌گردد با کمترین تغییر در وضعیت و شکل یک حرف،کلمه یا عدد، کودکان از پس یادآوری و خواندن آن برنیایند و این معضل مشکلات تحصیلی را نیز با خود به همراه می‌آورد.

سفارش

 

 

1 پاسخ
 1. مهدی
  مهدی گفته:

  بسیار کاربردی و زیبا و جالب
  از زحمات شما کمال تشکر را داریم.
  از طرف همکاران شما در مرکز اختلالات
  موفق باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفده =