توجّه پیش‌نیاز اساسی هر نوع یادگیری است. کودکی که نتواند توجّه کند؛ یادگیری هم ندارد. نقص در توجه از جمله مشکلاتی است که بسیاری از کودکان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
برای تقویت دقت و تمرکز در کودکان انواع تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی پیشنهاد شده است. یکی از تکنیک‌های موثر و جذاب در این زمینه یافتن تفاوت‌ها است. یا آنچه که به صورت عمومی رایج است یعنی اختلاف تصاویر.

البته خوب است بدانیم، با توجه به ظرافت‌های کلامی در زمینه‌ی مورد بحث، کلمه‌‌‌‌‌‌‌‌ی “تفاوت” جایگزین بهتری برای کلمه‌ی” اختلاف” می‌باشد. تفاوت داشتن می‌تواند به معنای فرق‌های جزئی و موردی بین تصاویر باشد. اما کلمه‌ی “اختلاف” نشانگر تفاوت‌‌های کلی و با فاصله‌ی زیاد است؛ یعنی ممکن است کمترین مشابهتی در میان مشاهده نشود. پیشنهاد می‌گردد به جای “اختلاف تصاویر” از عبارت “تفاوت تصاویر” استفاده گردد.

This image has an empty alt attribute; its file name is اختلاف-تصاویر-پرورش-دقت-و-توجه.jpg


برویم سراغ “مجموعه‌ی تفاوت‌یاب” که پرورش دقّت و توجّه دیداری کودکان را نشانه رفته است. انجام دادن این فعالیت و پیدا کردن تفاوت‌های موجود در تصاویر موجب پرورش مهارت مشاهده‌گری دقیق و تقویت توجه دیداری در کودکان می گردد؛ آنگاه که با تمرکز و توجّه بر جزئیات می‌توانند تفاوت‌های موجود در دو شکل مشابه را پیدا نمایند.

کودکانی که در بازشناسی حروف مثل هم از نظر شکل ظاهری مشکل دارند؛ مثل انواع: “ح ج چ خ” و “ب پ ت ث” یا “نـ تـ یـ پـ ثـ بـ” در تمیز و تشخیص تفاوت‌های جزئی این حروف مشکل دارند. این مجموعه می‌تواند به رفع چنین مشکلاتی کمک کند. و در نهایت بر رشد مهارت خواندن و دیکته‌ آنهابیانجامد.

این مجموعه به صورت ترتیبی از تفاوت ۱ موردی تا ۱۰ تایی تنظیم شده است. برای هر مورد تفاوت‌یابی نیز ۵ کاربرگ طراحی و تنظیم شده است. شما می‌توانید از ساده‌ترین سطح شروع کنید و یا متناسب با سن و توانایی کودک از سطوح بالاتر، مثلاً سه تایی یا پنج‌تایی شروع کنید.

This image has an empty alt attribute; its file name is تقویت-دقت-و-تمرکز-اختلالف-تصاویر.jpg


نکته‌ی تکمیلی اینکه سعی نمایید؛ مهارت تفاوت‌یابی را به سایر موارد تعمیم دهید. مثلا تفاوت‌‌های دو حرف یا کلمه را بررسی کنید. در مورد معانی و مفاهیم و اشیای واقعی آن را به کار ببرید مثلاً دو مداد مشابه را در اختیار کودک بگذارید تا بتواند تفاوت‌های آن‌ها را پیدا کند یا بیان نماید. و حتی می‌شود این تفاوت‌یابی را از سطح تصویر به سطح آوایی گسترش داد. مثلاً دو کلمه بگویید که هم آوا هستند اما د رحرف خاصی تفاوت دارد مثلا: کیف ـ کیپ؛ سیر – سیب، نیز – میز و از بچه‌ها بخواهید تفاوت‌های آوایی را پیدا کنند. در چه حرفی مثل هم نیستند. برای تمیز بهتر و بالابردن دقت شنیداری کودکان عمداً مواردی را نیز بیان کنید که هیچ تفاوتی ندارند: به طور مثال: شام – شام. ببینید کودکان متوجه می‌شوند که دقیقاً یکی هستند یا خیر.

 

 

 

از اینجا مجموعه‌ی تفاوت‌یاب را به صورت کامل (۶۸ صفحه) دانلود کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =