پرسش و پاسخ و مشاوره در حوزه‌ی آموزش و یادگیری کودکان

خوشحالیم از این‌که بتوانیم به سؤالات شما در حوزه‌ی آموزش و یادگیری پاسخ دهیم.

ـ لطفاً:

ـ سؤالات و مشکلات مربوط به یادگیری و آموزش کودکان را در این‌جا مطرح نمایید.

(مشکلات یادگیری کودکان)

ـ لطفاً هر توضیح و موردی را که احساس می‌کنید؛ می‌تواند به تشخیص بهتر مشکل کمک کند؛ را بیان فرمایید.


با سلام، امسال اولین سال خدمتم هست و معلم پایه چهارم هستم دانش آموزی دارم که اصلا نمی توانست کلمه ای را درست بنویسد حروف الفبا را میشناسد اما ترکیب را نمی داند مثلا کلمه ی (زود) حروف آن را جدا جدا می خواند اما نمی تواند کلمه را کامل بخواند. خوشبختانه توانستم به او در نوشتن انگیزه بدهم تا جایی که خودش مشتاق است که با او بیشتر کار کنم . خواهشمندم مرا راهنمایی کنید و اینکه چه تمرین هایی برای ترکیب با او انجام دهم و یا کتابی را معرفی کنید. سپاس.

پاسخ:

این سؤال از افغانستان ارسال گردیده است برای همکار خوبم آقای محمد حافظی نژاد سایت روش تدریس که ایشان آن را به بنده ارجاع داده‌اند:

۱- یکی از شاگردانم بسیار زرنگ معلوم می شود.پسر یک خانمی است که استاد دانشگاه است.کلاس دوم ابتدایی است.سر کلاس زیاد به فکر می رود.مشق نمی نویسد.خونسرد و مودب است.ظاهری آراسته داردلااقل منظم تر ازبقیه.اما یا مداد نداردو یا دفتر یا کتاب.حواس پرت است.مجبورم پیشش بشینم و تشویق به نوشتن کنم.تکلیفهایش را برایش سرمشق می دهم اما باتنوع و حجم کم.نقاشی کلمات را می کشم تا اسمش را به انگلیسی بنویسد.کمی بهتر که می شود دوباره روز از نو و روزی از نو.البته فکر کردم مشورت با مدیر و معلم دری و…راه حل خوبیست اما تمام سال این شیوه اش بوده.این تعطیلات زمستانی هم که دو نیم ماه بود کلمات را خوب به دری یا همان فارسی شما ترجمه می کند.اما سوالم اینجاست راه حل چیست؟من که نمی توانم بقیه شاگردانم را کنار و همش به این برسم چه کار کنم؟ در ضمن در میزش تنهاست و اگر کسی را کنارش ینشانم پرحرف می شود و حواس او را هم پرت می کند.
جواب:

سلام آقای حافظی نژاد عزیز!
آن چه را که من از گفته‌ی ایشان می‌فهمم این است. پسری بسیار زرنگ!!! (شاید ۸ ساله) دوم ابتدایی. خونسرد مؤدب، ظاهری آراسته که سر کلاس منظم است اما وسایلش را فراموش می‌کند! در صورتی که معلم به صورت ویژه بهش برسد وضعیت درسی اش خوب می‌شود و شکایت معلم هم ظاهراً از همین موضوع است. البته این شاگرد در کلاس تنهاست و اگر کسی کنارش بنشیند پر حرف می‌شود و حواس خود و او را هم پرت می‌کند.
داده‌های موجود برای نظر دادنی مبتنی بر اعتماد کافی نیست:
ولی با توجه به همین اطلاعات؛
معلوم می‌شود که این کودک بیش فعال نیست. ( خونسرد مؤدب، ظاهری آراسته) البته من به  ترجمه‌ی معانی و مفاهیم کلمات ( آنجا با اینجا ) کمی شک دارم که شاید یکی نباشند. (مثل بسیار زرنگ!)
ـ احتمالا مشکل هوشی ندارد (بسیار زرنگ)
ـ این دانش آموز دارای علایمی از کمبود توجه است ( گزینه حواس پرتی) که راهکارهای خاص خودش را دارد. در صورت نیاز ارائه خواهد شد.
اینکه با کنترل و نظارت معلم وضعیت خوبی دارد و در صورت عدم نظارت و همراهی معلم افت دارد می‌تواند  تایید کننده‌ی  کمبود توجه او حتی می‌تواند نشان کمبود عاطفی و عدم اعتماد به نفس و خودگردانی باشد.
ـ آیا دانش آموزان دیگری در کلاس تنها هستند؟ اگر خیر تنها نشاندن این شاگرد به هیچ وجه صحیح نیست! بگذارید پر حرفی کند شاید نیاز به کسی دارد که حرف های را بشنود.
این دانش آموز به احتمال زیاد از مشکلی رنج می‌برد ( می تواند هر چیزی باشد تنهایی در خانه، کمبود عاطفی، اظطراب یا ترس از چیزی یا کسی و..)
ـ وضعیت سال گذشته‌ی وی؟
ـ آیا کلاس ها مانند اینجا تک معلمی هستند یا خیر؟
– افراد خانواده چند نفر هستند؟ وضعیت پدر و مادر و افراد خانواده آیا با هم هستند یا جدا؟
– مشکلات روحی و روانی افراد خانواده؟
ـ تیک رفتاری؟
ـ آیا در گذشته سنجش یا تشت هوشی از وی به عمل آمده؟
ـ در چه درس‌هایی خوب است و در چه درسی مشکل دارد؟
ـ آیا دارای ضعف عمومی (بیش از دو درس) است یا در یک درس خاص مشکل دارد؟
توصیف مشکل و بیان جزئیات می‌تواند کمک کننده باشد.
هر نوع سر نخی که معلم احساس می‌کند می‌تواند مفید باشد نوشته شود.

من عادتا در مراکز یادگیری همه جا دنبال مشکل می‌گردم بعد به خود دانش آموز بر می‌گردم.

راهکارها بعد از ارئه ی توضیحات بر سه بخش متمرکز خواهند شد. معلم به عنوان مربی اصلی آموزش – پدر و مادر به عنوان حامی اصلی و تسهیلگر آموزشی و خود دانش آموز
خوشحالم اگر توانسته باشم کمکی رسانده باشم و در صورت گرفتن جواب سؤالات و سرنخ های بیشتر، به صورت جزئی و عملیاتی نظر خواهم داد.
موفق باشید!

کودکان دارای مشکلات یادگیری مشخصه‌های فراوانی دارند؛ که البته تشخیص نهایی توسط کارشناسان ویژه در مراکز یادگیری صورت می‌گیرد. شما با دیدن علائم زیر فقط به اینکه کودکتان مشکل یادگیری داشته باشد مشکوک شوید؛ نه مطمئن و  در صورت نیاز به مراکز یادگیری مراجعه فرمایید.

ضمناً نترسید. مشکلات یادگیری ترسی ندارند. با تشخیص به موقع و حمایت‌های آموزشی و فرایندی، می‌توان مشکلات را به کمترین سطح رساند.

 اگر احساس می‌کنید کودکتان با هوش است، از نظر جسمی و روانی مشکلی ندارد، بیماری حادی ندارد. در اکثر دروس وضعیت مطلوبی دارد و فقط در یک ماده‌ی درسی مثل املا یا ریاضی یا خواندن شکل دارد به یکی از مراکز مشکلات یادگیری مراجعه فرمایید.

چون ظاهراً  بین استعداد و توانایی‌های بالقوه‌ی وی با نتیجه و عملکردش اختلاف معناداری وجود دارد.