بعضی‌ها دقیقاً یادگیرندگی را یک امر موقت و فعل مقطعی فرض می‌کنند هر وقت کرکره‌ی مدرسه‌ها بالا بود؛ قرار است یادگیری اتفاق بیفتد و هر وقت تعطیلات آغاز شد و آخ جون‌ها شدت گرفت فتیله را پایین می‌کشیم و چراغ خاموش حرکت می‌کنیم و یادگیری را به آن سوی کرکره‌ها (خاطره‌ها) می‌سپاریم.

این چیزی است که همه‌ی ما کم و بیش با آن سر و کار داریم.
اما قرار نیست زندگی را تعطیل کنیم تا یاد بگیریم، یا یادگیرندگی را (مثل ما در تابستانها) تعطیل کنیم تا زندگی کنیم، این یک توهم است. واقعیت این است در فرایند زندگی یادگیری اتفاق می‌افتد و با همین یادگیرندگی‌هاست که در یک پیوستار، می‌توانیم کیفیت زندگی‌مان را مرتباً بهتر کنیم.

زندگی جدای از یادگیرندگی نیست و یادگیرندگی هم خارج از زندگی نیست؛ حتی اگر یادگیرندگی را بخشی از زندگی بپنداریم؛ بخشی برای همه‌ی فصول زندگی است.

افرادی هستند که درِ یادگیری را بر روی خویش بسته‌اند مثل کسانی که احساس می‌کنند “فارغ‌التحصیل” شده‌اند و مدرک تحصیلی‌شان را همواره به عنوان نقطه‌ی پایان این ماراتن به یاد دارند و با افتخار از حضور و از آویزان کردن کفشهایشان می‌گویند و برای همیشه یادگیرندگی را تعطیل فرض می‌کنند.

افرادی هم هستند که خود در گَود حضور دارند و به عنوان یک آموزشکار و معلم مشغول به کار هستند این افراد با شروع تعطیلات به یادگیرندگی بودنشان پایان می‌دهند سعی می‌کنند با هیچ کتابی چشم در چشم نشوند؛ مادامی که به پایان تعطیلات نرسند؛ به این قانون نانوشته متعهد هستند.

 

جالب است بدانیم همه‌ی ما، همواره در معرض یادگیری قرار داریم و با کاربست تکنیکها و ایجاد موانعی خودمان را از یادگیری محروم می‌کنیم.

 

و گروه اندکِ سوم، که در نظر نمی‌آیند و قاعدتاً هم به علت کمیت کمتر، دیده نمی‌شوند. کسانی هستند که یادگیرندگی را مانند هوا می‌دانند و جزو پیش نیازهای رشد و نیازهای اساسی یک انسان حساب می‌کنند و همواره یادگیرنده خواهند ماند و یادگیرنده خواهند رفت. این افراد گونه‌ای “نادر” از آدمیان هستند.

هر چقدر توانستیم فردی را از گروه اول به گروه دوم وارد کنیم و کسی را از گروه دوم به جمع “نادری‌ها” بیفزاییم. همین مقدار چوب‌خط به ستون موفقیت و رضایت خویش اضافه کنیم. نگران تعداد زیاد چوب خطها نباشید؛ اینقدر سخت است که حالا حالاها تعدادشان از تعداد انگشتان دست بیشتر نخواهد شد. چون قبلش به یک اعترافِ شفاف نیازمندیم:

خودمان به کدام گروه تعلق داریم؟ 

 

خودتان را آماده‌ی یادگیری کنید.

راه میان‌بری وجود ندارد. هر چه هست ساده و شفاف و البته سخت و زمانبر است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =