هفت راهکار سریع برای رفع مشکلات املایی کودکان

فرزندتان مشکل املایی دارد. بچه‌‌های کلاستان کلی اشتباه املایی دارند. واقعاً نمی‌دانید چه کار کنید و از کجا شروع کنید. پس پیشنهاد می‌کنم این هفت راهکار را برای رفع مشکلات املایی بچه‌ها به کار ببرید.

یک: برای برداشت، نخست محصولی بکارید. شاید تعجب کنید اما املا گرفتن بدون آموزش دادن مثل این است هیچ محصولی نکارید و داس به دست، سرِ زمین بخواهید گندم را درو کنید. پس لطف کنید سه جلسه آموزش بدهید بعد از آن جلسه‌ی چهارمی بروید سراغ امتحان و برداشت.

ما در تاریاد خیلی راجع به آموزش املا حرف زدیم کافی است از دسته آموزش املا آنها را مرور کنید.

دو: تجربه‌ی موفقیت را برای کودکان فراهم سازید. مدام املا و دیکته می‌گیرید و مدام کلی اشتباه املایی و غلط نویسی و بازخوردهای منفی و تجربه‌ی شکست کافی است.

یک بار هم که شده متن املایی کوتاهی را انتخاب کنید؛ مثلاً یک پاراگراف. چند بار آن را با هم بخوانید بعد از همان متن املا بگیرید. و حتی یک جاهایی که نیاز بود کمک داشته باشید و اشارات و تاکیدات لازم را داشته باشید؛ تا در پایان یک متن املایی بی اشتباه یا کم اشتباه داشته باشید. اینگونه فرزندتان و دانش‌آموزتان از چرخه‌ی شکست نجات می‌یابد و به مسیر طبیعی یادگیری و رشد برمی‌گردد.

در جنگی که از قبل منتظر شکست خوردن در آن باشیم؛ شکست می‌خوریم.

بچّه‌هایی که مشکلات املایی زیادی دارند؛ به محض اینکه گفتیم؛ املا داریم؛ می‌گویند ای وای باز قرار است شکست بخوریم. خودشان را برای داشتن کلی غلط و اشتباه املایی آماده می‌سازند. پس شما چه کاره هستید؟ غافلگیرشان کنید و دستشان را بگیرید و بالا بکشید؛ تا این بار پیروز میدان باشید.

سه: هر بار ایده‌ی جدیدی را اجرایی کنید. گرفتن یک سبک املا و یک نوع املا گرفتن مثل تماشا کردن چندباره‌ی یک فیلم تکراری است. یک بار کاربرگی رنگی تهیه کنید و بگذارید فرزندتان از دیدن آن به وجد بیاید. یک بار پای تابلو و با صدای بلند املا بگیرید. جلسه‌ی بعد هم اجازه بدهید تا سه اشتباه را پیدا کند و پاک کند و شما چشمانتان را ببنیدید. یک بار هم چند امتیاز بهش قرض بدهید که کلمه‌های اشتباهش را با آن بخرد و آن را از نو درست بنویسد. و حتی می‌شود یک بار کتاب‌باز املا گرفت.

مهم این نیست که دقیقاً چه تکنیکی را استفاده می‌کنید. مهم این است که تکنیکی را اجرایی کنید. از شعف و شوقی که میان شما و املا و فرزندتان ایجاد می‌شود؛ لذت ببرید. لای همین گونه فعالیت‌ها یک کلمه‌ی درست متولد می‌شود مطمئن باشید!

چهار: دنبال بهترین روش رفع اختلال دیکته نباشید. دنبال اثربخش‌ترین، کامل‌ترین، درست‌ترین، عالی‌ترین‌ها نباشید. یا بهتر بگویم دنبال راز رفع اختلال دیکته نباشید.

دنبال یک کد ۲۳ رقمی ۲۱۵۴۵۴۵۵۸۴۷۸۷۵۴۵۴۵۴۶۴۵۶ نباشید؛ که با یاد گرفتن یا نوشتن آن، فرزندتان کل کتاب درسی را بدون یک اشتباه بنویسد.

(نشمارید همین‌جوری نوشتم ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.) دیدید کنجکاو شدید؛ برگشتید و شمردید؟ این یعنی جلب توجه. به همین سادگی! پس شما هم توجّه کودکان را جلب کنید و یادگیری را در آغوش بکشید. به جای راز و رمز دنبال جلب توجه کودکان باشید و به دنبال آن، یک راهکار و تکنیک مفید و اثربخش را اجرایی کنید.

برای یادگیری یک مهارت، اقدام کردن کافی است.

کودکان به مداخلات ما پاسخ می‌دهند ما هر بار از روش و تکنیکی استفاد می‌کنیم؛ بعداً از نتایجی که می‌گیریم می‌فهمیم آیا اثربخش بوده و برای رفع مشکل کنونی ما مفید بوده است یا خیر. در صورت اثربخشی آن را بسط می‌دهیم و در دفعات بیشتری آن را استفاده می‌کنیم. اگر هم بازخورد منفی گرفتیم و اثر لازم را نداشت. از آن دست می‌کشیم و به سراغ اجرایی کردن یک تکنیک دیگر می‌رویم.

پنج: پست قبل به اجرای انواع تکنیک‌ها اشاره داشتیم. ما در تاریاد تاکید داریم که همواه یک جعبه ابزار پر از تکنیک و راهکار داشته باشید.

دیدید شعبده‌بازهایی که ده خرگوش از کلاه می‌گیرند و هنوز احساس می‌کنیم آن تو پر از خرگوش است. هنر معلمی اینجاست که از یک بستر و ابزار، ده نوع استفاده و کاربرد را استخراج کند و هنوز گزینه‌های زیادی روی میز و زیر میز داشته باشد. تا اصلاً به فکر دعوا و فریاد زدن و چرا بلد نیستی و این چه وضعشه نیفتید.

از کشیده خوانی استفاده کنید. هوانویسی کنید. فلش کارت طراحی کنید. فایل صوتی ضبط کنید و این آیتم‌ها را تک تک بچینید و هر بار گلی از این باغ بچینید و به سر فرزندتان و بچه‌های کلاستان بزنید.

شش: دیکته را با همه‌ی دروس و فعالیت‌ها ترکیب و تلفیق کنید؛ دیکته فقط مخصوص زنگ دیکته و ساعت دیکته و مشق شب نیست. دیکته به همه‌ی دروس ربط دارد و همه‌ی مواقع می‌شود دیکته را آموزش داد و یاد گرفت و درست نوشت.

در درس علوم به شیوه‌ی نوشتن کلمه‌ها دقت کنید. در زنگ هنر حروف و کلمه‌ها را توخالی طراحی کنید تا کودکان رنگ بزنند. جمله‌ی ناتمام و داستان نیمه تمام را کامل کنند. در زنگ ریاضی اسم شکل‌ها و تصاویر را یک گوشه از کتاب بنویسید. هنگام خواندن کتاب کلمه‌های مهم املایی را انتخاب کنید و روی کارت بنویسد. کلمه های مهم را پوستر کنید و به در ودیوار بزنید. هنگام گردش و بیرون رفتن و در بازار یکی دو تابلوی فروشگاه و مغازه‌ها را با هم بخوانید. هدف این است دیکته و زندگی و سایر دروس سه بخش مجزا نباشند درس خواندن بخشی از زندگی و دیکته و نوشتن هم بخشی از آن است. آوردن یادگیری به زندگی طبیعی و همراهی آن در فرایند زندگی یک یادگیری طبیعی است که معنادارتر و بادوام‌تر هم خواهد بود.

هفت: تکرار و تمرین کنید یادگیری و املانویسی یک مهارت است و تمام مهارت‌های روی زمین با تکرار و تمرین بهبود می‌یابند.

به جای انتظار اضافی از کودکان، صبر و حوصله‌ی بیشتری داشته باشید، بعضی از مشکلات املایی با گذشت زمان بهبود می‌یابند؛ چگونه؟ بعد از گذشت دو سه ماه با بالا رفتن سن کودکان به ویژه در پایه‌ی اول ابتدایی بعضی از مهارت‌ها و یادگیری‌ها کامل‌تر خواهند شد و به دنبال آن مشکلات یادگیری و املایی کمتر و کمتر خواهند شد. مثلاً بچه‌های اول ابتدایی، اوایل سال ممکن است وارونه نویسی و برعکس‌نویسی داشته باشند. بعد از گذشت چند هفته می‌بینید؛ بهبود می‌یابند. یا برخی از کودکان بعد از آموزش چند حرف سر درگم هستند با تکرار و تمرین بیشتر کم کم به ادارک لازم از یادگیری الفبا می‌رسند و می‌بینید در عرض یک هفته جبران می‌کنند و بسیار رشد می‌کنند.

چون نوشتیم هفت مورد، این مورد را هم در ادامه‌ی بخش هفتم می‌نویسیم. ” تفاوت‌های فردی” را مد نظر داشته باشید. خیلی ساده‌اش این می‌شود؛ هم‌چنان‌که کودکان در ظاهر با هم فرق دارند در باطن و یادگیری‌ها، پردازش اطلاعات در مغز و مهارت‌ها هم متفاوت عمل می‌کنند. کودکی ممکن است در یک یا چند بخش از مهارت‌ها، توانمندی کمتری از خود نشان بدهد. لطفاً به جای انتخاب بی‌تفاوتی این تفاوت‌ها را دریابید. و متناسب با آنها تکلیف و فعالیت طراحی کنید.

همه‌ی بچّه‌های مشکل‌دار را یک گونه تکلیف دادن؛ معادل همه‌ی مریض‌های یک بیمارستان را یک نوع دارو دادن است.

خوشحال خواهم شد نظر شما راجع به اجرایی کردن این تجارب یا موارد مشابه پای این نوشتار درج شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =