نقطه چین نویسی کلمه

پیش درآمد: قبلاً در زیر پست فونت کتاب‌های درسی در مورد تایپ و نوشتن کلمه‌ها به صورت توخالی و نقطه‌چین حرف زدیم. قول دادم در مورد تایپ کلمه‌ها به صورت نقطه‌چین و توخالی و همچنین نوشتن کلمه‌ی بدون نقطه یا چگونگی حذف نقطه در کلمه‌ها مطلبی بنویسم. حال فرصتی دست داد تا این پست را به عنوان مقدمه منتشر سازم. در آینده فرصتی دست دهد؛‌ کامل‌تر هم خواهد شد.

نکته ۱: این پست آموزشی با رویکرد قابلیت استفاده توسط معلّمان آماده شده است. بنابرین سعی شده است؛ تکنیک‌ها و روش‌هایی ذکر شود که استفاده از آنها آسان و همه‌گیر باشد و زمانبر هم نباشد.

تایپ کلمه به صورت توخالی:

قبل از هر چیز: اگر می‌خواهید کلمه‌ای توخالی تایپ کنید؛‌ دقت کنید که برخی از فونت ها خودشان قابلیت پشتیبانی از این نوع نگارش یعنی تو خالی نویسی کلمه را دارند؛ یعنی یک فونت با چند ویژگی در مجموعه‌ی فونتهای شما موجود است. پسوند یکی از آنها کلمه‌ی  outline است. این یعنی با خود این فونت می‌شود توخالی نوشت.

مثلاً فونت ام.جی فراز:  Mj_faraz Outlineفونت توخالی فراز

 

قبل و بعد از هر چیز: برنامه‌ی Microsoft Office Word این قابلیت را دارد که توخالی نویسی و نقطه‌چین نویسی را به عنوان یک افکت بر روی تمامی فونتها اعمال نماید. در نسخه‌های قدیمی word  تا آنجا که یادم هست در کنار منوی فونت مثلث کوچکی بود که بر روی آن کلیک می کردی و در پنجره‌ی باز شده گزینه outline  را تیک می‌زدی. در نسخه های جدید این کار به صورت افکت در خود منو تعبیه شده است و می توانید از آن استفاده نمایید.
(نسخه مورد استفاده‌ی ما Microsoft Office Word 2016 است.)

مطابق تصویر در  منوی Home روی A کلیک کنید. (Text Effects):

 

 

و بعد به سلیقه‌ی خودتان رنگ و نوع افکت انتخاب کنید:

همان‌طور که می‌بینید متن ما به صورت توخالی و رنگ نمای بیرونی آبی درآمد. سایر نمونه‌ها را هم تست کنید اما اگر برای کودکان می‌نویسید و یا می‌خواهید کلمه‌ها را رنگ آمیزی نمایند از انتخاب نمونه‌های سایه دار و انعکاسی پرهیز کنید چون در چاپ چیزی آن نخواهد شد؛ که مد نظر شماست. همچنین حواس بچه ها را هم پرت خواهند کرد.

در ادامه ما سایز خط بیرونی (ضخامت) را تغییر خواهیم داد و به نقطه چین‌نویسی کلمه از طریق همین منو خواهیم پرداخت. در واقع با کمی تمرین با همین منو و مشاهده‌ی تغییرات به صورت آنی به راحتی به چیزی که می‌خواهید دست خواهید یافت. (البته همین جا گله نکنید که من از نسخه‌های قدیمی استفاده می‌کنم و کار با این نسخه‌ی جدید را بلد نیستم. راحت باشید از تغییر نترسید. نسخه‌ی شما هر چقدر قدیمی باشد بی‌شک Word 98 نیست. این یعنی شما کار با نسخه‌های جدید را هم بلد هستید.)

مطابق تصویر می‌توانید خط کناری و نمای بیرونی کلمه را ضخیم یا نازک نمایید. از خط های خیلی ضخیم یا نازک پرهیز کنید. خیلی نازک به احتمال زیاد در چاپ دیده نخواهند شد و خط‌های خیلی ضخیم تمام کلمه و کادرتان را خواهند گرفت.

دوست داشتید رنگ کادر را به دلخواه تغییر دهید.

پر رنگ کردن کلمه و رنگ آمیزی کلمه در ورد

 

ـ نوشتن کلمه به صورت نقطه چین:

از زبانه‌ی dashes  می‌توانید خط کناری کلمه را به صورت نقطه‌چین دربیاروید و یک کلمه‌ی نقطه‌چینی داشته باشید. سایر خطوط را هم آزمایش کنید تا به آن طرحی که می‌خواهید برسید.

نقطه چین نویسی کلمه

 

ـ استفاده از انواع نورها هم می‌تواند به متنتان زیبایی ببخشد.

 

 

ـ نقطه‌چین نویسی کلمه با به کاربردن فونت نقطه‌چینی: روشی ساده‌تر و البته محدودتر برای نقطه‌چین نویسی کلمه‌ها استفاده از فونت‌های نقطه‌چین است.

فونت: MJ_Badr Point یک فونت نقطه‌چین است.

 

 

دریافت فونت بی‌نقطه

دو فونت عالی که به آسانی می‌توانی هر متنی را بدون نقطه تایپ کنی.

 

ـ حذف نقطه در کلمه‌ها:

البته می‌دانید که غالب کلمه‌ها بدون نقطه قادر به زندگی نیستند و قبلاً‌ مفصلاً در نقطه بازی بدان پرداختیم. هدف از حذف نقطه در کلمه‌ها به منظور کاربرد تمرینی و آموزشی برای کودکان معمول است. گذاشتن نقطه برای کلمه و یا حدس زدن محل و تعداد نقطه‌ها در پرورش دقت و توجه و تقویت تمیز دیداری کودکان مؤثر است.

نخست: حذف نقطه در برنامه‌ی word:

 

ـ مطابق تصویر از زبانه‌ی Insert گزینه‌ی Shapes را انتخاب کنید. یکی از شکلها را انتخاب نمایید. (پیشنهاد سرآشپز دایره است که مانند نقطه است.)

حذف نقطه حروف و کلمه

 

 

 

ـ حالا دایره را سفید رنگ و خطوط کناری آن را حذف نمایید. (No Outline )

 

 

ـ بعد سایز دایره سفید را کوچک نموده و آنرا بر روی نقطه‌ای که می‌خواهید آن را بپوشانید، قرار دهید. حالا از آن کپی بگیرید و سایر نقطه را به همین طریق بپوشانید.

برداشتن نقطه در کلمه

 

دوم: حذف نقطه با استفاده از برنامه Paint:

ـ متن خود را در Paint  تایپ کنید بعد بر روی قسمتی سفید رنگ بر روی بوم کلیک کنید تا امکان ویرایش متن از بین برود و متن به صورت عکس درآید. سپس با پاکن موجود در ابزارهای برنامه (صورتی رنگ در تصویر) نقطه‌ها را پاک کنید.

حذف نقطه کلمه در برنامه نقاشی paint

 

امیدوارم این آموزش مورد استفاده قرار بگیرد. در آینده سعی خواهد شد روشهای دیگری به موارد فوق اضافه شود.
اگر شما هم روش یا تجربه‌ی بهتری دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ویژه: اگر دوست داری مستقیماً و بدون نیاز به ویرایش و گذاشتن زمان هر متنی را بدون نقطه تایپ کنی پیشنهاد می‌کنم فونت بی‌نقطه را دانلود کن.

 


دریافت فونت بی نقطه

4 پاسخ
 1. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  قسمت A در ورد من فعال نیست و به صورت کمرنگ و غیر فعال است. چطوری میتونم فعالش کنم؟

  پاسخ
 2. سیدرضا هاشمی
  سیدرضا هاشمی گفته:

  سلام ، برای نوشتن کلمات بدون نقطه فونت ایران مقتصد را دانلود کنید ، بدون نقطه تایپ میکند

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =