پیش نوشت: در تاریاد به املای ابداعی اشاره داشتیم. این گونه نوشتار مخصوص کودکانی است که به مدرسه آمده‌اند و نام دانش‌آموز را بر آنها نهاده‌ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در مورد این گونه املا می‌توانید به پست  املای ابداعی مراجعه کنید.

امروز می‌خواهیم به نوشتن خرچنگ قورباغه‌ای کوچولوهای خردسال بپردازیم معادل باکلاسش می‌شود: مکتوب سازی و بیان کتبی احساسات. کودکان در این سنین نقاشی‌های خط خطی می‌کشند گاهاً این کودکان با الگوبرداری از رفتار بزرگترها و دیدن متون نوشتاری کتابها و مجلات می‌خواهند به نوشتن دست بزنند.
اگر شما نیز کودکی چهار ـ پنج ساله دارید و کودکتان خواهان نوشتن و الگوبرداری از متن کتابها است. بگذارید کودک به سبک خود، این گونه نوشتن را تجربه نماید. این گونه نوشتن تنها یک قانون دارد؛ آن هم اینکه کودک هر چیزی را به هر طریقی بنویسد؛ قابل قبول و درست است و ما هیچ گونه اما و اگر و قید و بندی در اجرا و نتیجه نداریم. در واقع اگر ما بزرگترها بگذاریم کودکان با خلاقیت راههای ارتباطی را کشف خواهند کرد و یا آنها را خواهند ساخت.


در این گونه نوشتار هدف فرایندی است که طی می‌شود و کودک در مدت زمانی که مشغول نوشتن است از اینکه می‌تواند بیانی کتبی داشته باشد و صورت کتبی احساسات خویش را نوآورانه رسم نماید لذّت کافی را خواهد برد. حتی شاید کار به جایی برسد که کودک بخواهد آنچه را که نوشته است را بخواند و خطوط نگاشته شده را با قدرت قوی تخیل خویش برای ما معنی کند و از آن حرف بزند. در این گونه موارد شنونده و ترغیب‌کننده‌ی خوبی باشید. به هیچ وجه دنبال نتیجه یا ویرایش کار کودک نباشید. قانون و دستورالعملی را به کودک القا نکنید. همین که کودکان دست به چنین فعالیت ابتکاری و نوآوارنه می‌زنند کافی است. بگذارید کودکان بستر و ابزار نوشتن را نیز خودشان انتخاب کنند مگر اینکه بدانید خطری متوجه آنان است که در این صورت با پیشنهادهای جایگزین می‌توانید آنها را ترغیب (نه وادار) به تغییر نمایید.

ضمناً خوب است بدانیم این گونه فعالیتهای به ظاهر بی معنی و یا ساده ( البته از نظر ما بزرگترها ) و این خط خرچنگ قورباغه‌ای به پرورش مهارتهای حرکتی ظریف دست کودکان و کنترل بهتر ماهیچه‌ها و حرکات انگشتان خواهد انجامید. همچنین رشد هماهنگی دیداری حرکتی را به همراه خواهد داشت. با تشویق ما بزرگترها و درک کودکان، انگیزه‌ی کودکان برای ترسیم صورت کتبی حروف و کلمه‌ها (‌که در واقع خروجی تصویری احساسات کودک هستند) افزایش خواهد یافت و این سطح بالای انگیزه به مانند منبعی پشتیبان در جهت سایر فعالیت‌های آتی کودک نقش مؤثری را بازی خواهد کرد.

پس نوشت یک: تصاویر این پست چند نمونه دست‌نوشت از فرزند ۵ ساله‌ام هستند که سر صبحی ازم خودکار خواست و یک تقویم جیبی هم گیر آورده بود و می‌گفت می‌خواهد در صفحات یادداشت آن بنویسید.
پس نوشت دو: ظهر که ظاهراً از نوشتن خسته شده بود پیشم آمد و گفت: من خیلی نوشتم تو هم بقیه‌اش را برام بنویس.
۵ سطر آخری را نوشتم.
فکر کنم بیشتر وقت بگذارم؛ مشق نویس خوبی خواهم شد؛ مگه نه؟


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + یک =