در راستای شناسایی و تشخیص اسباب‌بازی‌های آموزشی مطلوب و تاثیرگذار بر آموزش و یادگیری کودکان از این پس در تاریاد هر بار به معرفی و شناخت یکی از اسباب‌بازی‌های آموزشی می‌پردازیم. این پرداختن با معرفی محصول و مزیت‌های آن ـ کارکردهای آن و نقد و بررسی محصول انجام می‌گیرد. همچنین معرفی در تاریاد به معنای این است که فعلاً در فضای موجود (مکان و زمان فعلی) ما به این وسیله‌ها دسترسی داریم چه بسا وسیله‌ای به صرفه‌تر با کاربردهای متنوع‌تر و با قابلیت بیشتری موجود باشند که ما فعلاً به آن‌ها دسترسی نداریم.

فلذا نقد و بررسی ما بر مبنای تجارب کاربردی و استفاده از محصول در محیط واقعی، صورت می‌گیرد که می‌توان به نوعی تجربه‌ی کاربری باشد؛ که قبلاً در تجربه‌‌‌‌‌‌‌‌ی کاربری در طراحی  و تولید محصولات آموزشی به آن پرداخته‌ایم.

خوب امروز می‌خواهیم به یکی از این اسباب‌بازی‌ها بپردازیم:

معرفی اسباب بازی‌های آموزشی ۱

ـ مشخصات:

  • عنوان: سوزنی گل
  • سوزنی گل
  • محصول: مؤسسه جوان
  • ویژگی‌ها: دارای شش نوع مهره‌ی رنگی پایه دار: قرمز ـ صورتی ـ نارنجی ـ زرد ـ آبی ـ سبز
  • مخاطب: +۴ سال
  • کاربردها: برای خلاقیت و تقویت هوش و  فکر کودکان شما

تجربه‌ی کاربری: شما با یک جعبه‌ی مقوایی ۳۹ در ۳۲ تقریباً مستطیلی شکل روبرو هستد که داخل آن هفت مستطیل دیگر وجود دارد. هر طرف سه مستطیل که نقش بایگانی مهره‌های رنگی را بر عهده دارند و قسمت اصلی که یک مستطیل ۱۹ در ۲۷ سانتی متر است در وسط جعبه قرار دارد. این قطعه‌ی پلاستیکی دارای سوراخ‌های ریز بی شماری است که اگر بخواهید تعداد آن‌ها را به شما می‌گویم یک طرف ۳۲ و طرف دیگر ۴۷ سوراخ دارد (۱۵۰۴)  و البته این هیچ تاثیری در افزایش معلومات شما نخواهد داشت صرفاً اطلاعاتی اضافی است که دانستنش به هیچ دری نمی‌خورد؛ پس آن را فراموش کنید!

مهره‌های رنگی به شکل قارچ هستند یک کلاه با ارتفاع یک سانتی متر و نیم و پایه‌ای که از داخل کلاه شروع شده و یگ سانتی متر آن از بیرون پیداست.

طریقه‌ی استفاده: کودکان با فشار دادن هر مهره بر روی سطح سوراخ دار آن را نصب می‌کنند با این کار می‌توانند توالی و ترتیبی را به نمایش بگذارند. هم‌چنین قابلیت ساخت تصاویر و شکل‌های ساده و همچنین حروف و کلمه‌های کوتاه را هم دارد.

می‌شود گفت کیفیت کار مثل تابلوهای نوری است که هر لامپ کوچک با نصب بر روی تابلو جزئی از کل محسوب می‌شود.

معایب: اگر مهره‌ها را کنا هم بچینی، تقریباً محال است کودکان زیر هفت سال بتوانند آن راسوراخ بیرون بیاورند. این یکی از معایب اصلی این وسیله است. چون سطح مهره‌ها (کلاه آن‌ها) صاف است این مشکل پیش می‌آید. که کاش سازندگان این وسیله به این نکته توجه می‌کردند. و پیشنهاد تکمیلی این است که می‌توان به جای اینکه ساخت بر مبنای فشار و عبور پایه‌ی مهره‌ها از سوراخ باشد بر مبنای چسبندگی یا اتصال آهن‌ربایی عمل می‌کرد.

 

شما هم می‌خواهید یک اسباب بازی آموزشی معرفی نمایید؟

ـ خوشحال خواهیم شد؛ شما همکار گرامی، تجربه‌ی خویش از کاربرد یک وسیله‌ی آموزشی را برای ما ارسال نمایید، تا آن را با همراهان به اشتراک بگذاریم.

ـ اگر تولید کننده‌ یا فروشنده‌ی اسباب‌ بازی‌های آموزشی هستید؛ نمونه‌ای از آن را به ما ارائه دهید؛ تا پس از استفاده در کلاس، تجربه‌ی کاربری خویش از آن را منتشر سازیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 3 =