بازم که بیداری؟

بازم که بیداری؟

 • پیش فهرست (این پیش فهرست بعد از انتشار به فهرست اضافه شده است).

این فهرست با بهره‌گیری از مقاله‌ی انواع محتوا چیست؟ گروه  متمم  با رهبری محمد رضای شعبانعلی  تولید شده است. داستان جالبی هم دارد که خواندنش خالی از لطف نیست!

ـ  داشتم مقاله‌ی انواع محتوا چیست؟ را مطالعه می‌کردم که به فهرستی از انواع محتوا اشاره دارد: ـ فایل‌های صوتی ـ فهرست‌ها ـ سوالات متداول یا FAQها.

داستان از آن جا شروع شد که به محض خواندن توضیحات قسمت فهرست‌ها  (بخش میانی مقاله) از خواندن دست کشیدم و به تاریاد آمدم و گفتم این چیزی است که دنبالش می‌گشتم من بایستی حالا یک فهرست بنویسم! شروع به تهیه‌‌ی  فهرست زیر نمودم. برای نوشتنش زحمت زیادی نکشیدم به همین خاطر فهرست ساده‌ای است اما در نوع خود جذاب و روند تهیه‌ و انتشارش هم به نوعی بی‌نظیر!

چون تقریباً تمامی فهرست را خودم تجربه کرده بودم و یا در حال تجربه کردنش بودم! چرا می‌گویم در حال تجربه کردنش بودم؟  چون هنگام نوشتن این فهرست، مجبور شدم بلند شوم تا به فرزند کلاس چهارمی‌ام برای بار چندم بگویم که دیر وقت است بخواب؛ رفتم کنارش، سرش از پتو  بیرون زده  بود و یواش طوری که فقط من بشنوم گفت: “پفکِ باز شده، تا فردا فاسد می‌شه؛ بخورمش؟” و حاصل آن شد فهرست شماره‌ی هفت!

همچنین کوچولوی دیگری دارم دو  ساله در آغوشم دراز کشیده بود و من یک دست مشغول تایپ و با دستی دیگر خواباندنش بودم. تا فهرست شماره‌ی یازده را تمام کردم. به خود گفتم تو داری در مورد خواب کودکان می‌نویسی؛ بلند شدم؛ خواباندمش و بعد حاصلش شد؛ فهرست شماره‌ی دوازده!

اینها را نوشتم که این لحظات خوب را با شما به اشتراک بگذارم و  بعد هم بگویم فهرست نویسی خیلی هم سخت نیست.

حتی اگر کمی تمرین کنید آن قدر مهارت پیدا می‌کنید؛ که می‌توانید با یک دست تایپ کنید و با دست دیگر کودکتان را در آغوش بگیرید و بخوابانید! دقیقاً این تصویر من در این لحظه است؛ باور کنید! دارم کوچولو را که از خواب بیدار شده است را دوباره می‌خوابانم!

ـ یک تشکر ویژه از متمم عزیز؛ نه به خاطر اینکه فهرست مرا به عنوان مثال در مقاله‌اش قرار داده است؛ بلکه به خاطر پویایی و پیشرونده بودنش در عرصه طراحی و تولید محتوا!


یک: برای زمان خواب کودک، ساعت مشخصی را تعیین کنید. این زمان می‌تواند کمی انعطاف داشته باشد.

دو: از کودک خود بخواهید؛ برنامه‌ی درسی فردا را کنترل و مطابق آن، کیف مدرسه‌اش را آماده سازد.

سه: مسواک کردن و دست شویی رفتن،فراموش نشود؛ بخصوص اگر کودک نوشیدنی زیادی نوشیده است!

چهار: اگر به فرزند خود پول تو جیبی می‌دهید؛ شب پول را به وی بدهید. فردا دنبال پول خرد نگردید!

پنج: جوراب، کلاه، کت، شال گردن؛ پیدا کردن این گونه وسایل، صبح‌ها بین ۳ تا ۵ دقیقه از وقت کودک را می‌گیرند.

شش: اگر کودک شما خیلی وابسته است؛ کم کم وی را عادت دهید که کوله‌پشتی و وسایل شخصی خویش را خودش آماده نماید و در مکان مناسب بگذارد.

هفت: اگر کودکتان خواست که در آخرین لحظه‌های منتهی به زمان خواب، خوراکی بخورد؛ محترمانه و با قاطعیت کودک را از این کار منع کنید؛ هیچ پفکی تا فردا صبح، تاریخ مصرفش نخواهد گذشت. گول فرزندتان را نخورید!

هشت: کارهایی را که لازم است در ارتباط با فرزندتان، صبح زود انجام دهید؛ یک بار در ذهن مرور کنید. بخصوص مواردی که جزو عادت و برنامه‌ی روزانه‌ی شما نیست. مانند: آماده کردن یک وسیله‌ی آزمایش، کار عملی، بردن میوه.

نه: اگر امکان داشت خودتان هم زودتر بخوابید؛ یا کودک در اتاق مخصوص خویش، به گونه‌ای که شما مزاحم وی نباشید؛ بخوابد.

ده: چند سؤال کوتاه از برنامه‌ی درسی فردا و یا کارهایی که کودک قرار است انجام دهد؛ بپرسید.

یازده: به او شب به خیر بگویید؛ لبخند بزنید؛ اگر سر مسأله‌ای ناراحت هستید فعلاَ زمان مناسبی برای دعوا و مشاجره نیست؛بگذارید کودک در آرامش بخوابد.

دوازده: اگر قرار بود؛ بین انتشار محتوا بر روی وب و خواباندن کودک یکی را انتخاب کنید؛ مانند من، اوّل کودک را بخوابانید؛ بعد انتشار محتوای فهرست دوازه‌تایی راحت‌تر است!

 

سیزده: …ـ راستی شما نمی‌خواهید به این فهرست چیزی اضافه کنید؟

سیزده: حتما وقتی در طول روز برای صحبت با کودک در مورد اینکه روز خود را چگونه گذارند در حد ۵ تا ۱۰ دقیقه داشته باشید .این کار باعث افزایش قدرت کلام و اعتماد به نفس می شود.

چهارده: وسایل دیجیتال مثل تبلت و فبلد را از اتاق کودک در زمان خواب خارج کنید با این حرکت کودک متوجه می شود که اتاق خواب وقت برای خوابیدن است و یا اگر اتاق خواب نداشت حداقل از نویز و صدای های اضافی دستگاه دور باشد.

موارد سیزده و چهارده با مشارکت آقای حسن کشاورز به فهرست فوق افزوده شدند.

البته فهرست هنوز جا دارد از شماره‌ی پانزده به بعد متعلق به شماست؛ بفرمایید…

پانزده: در صورت امکان قبل از خواب چند بیت شعر یا چندخط داستان برای فرزندتان بخوانید می‌توانید به او بگویی ادامه داستان را فردا شب برایش می‌خوانید تا به نوعی انگیزه و انتظار برای شب بعدی داشته باشد این‌گونه علاوه بر خود فرزندتان را هم از روزمرگی خارج می‌کنید.

شانزده: به فرزندتان یک کار بسیار کوچک بسپارید و به او بگویید فردا شب آن را از او پیگیری می‌کنید این‌گونه مسئولیت پذیری را در او پرورش می‌دهید؛ مثلا آب دادن به گلدانها.

هفده: می‌توانید یک کلمه به فرزندتان بدهید و به او بگویید با آن یک جمله بسازد و فردا شب از او آن را بپرسید.

موارد پانزده، شانزده و هفده با مشارکت خانم معصومه شیخ مرادی تنظیم گردیده است.

و البته باز فهرست ما باز است و از همین حالا شماره ۱۸ متعلق به شماست…

7 پاسخ
 1. معصومه شیخ مرادی
  معصومه شیخ مرادی گفته:

  سلام بسیار ساده و روان نوشته بودید. ممنون از شما و ممنون از متمم که ما رو به اینجا معرفی کرد.
  پیشنهادات من
  – در صورت امکان قبل از خواب چند بیت شعر یا چندخط داستان برای فرزندتان بخوانید می توانید به او بگویی ادامه داستان را فردا شب برایش می خوانید تا به نوعی انگیزه و انتظار برای شب بعدی داشته باشد اینگونه علاوه بر خود فرزندتان را هم از روزمرگی خارج می کنید.
  – به فرزندتان یک کار بسیار کوچک بسپارید و به او بگویید فرداشب آن را از او پیگیری می کنید اینگونه مسئولیت پذیری را در او پرورش می دهید. مثلا آب دادن به گلدانها.
  – می توانید یک کلمه به فرزندتان بدهید و به او بگویید با آن یک جمله بسازد و فرداشب از او آن را بپرسید.

  پاسخ
  • کمال بهرنگ
   کمال بهرنگ گفته:

   سلام
   خانم شیخ‌مرادی
   ممنون بابت پیشنهادات کاربردی و جالبی که ارائه دادید.
   از شماره پانزده به بعد موارد شما را ثبت می‌کنیم.
   متشکرم

   پاسخ
 2. حسن کشاورز
  حسن کشاورز گفته:

  بسیار جالب بود
  با اجازه تون
  ۱۳- حتما وقتی در طول روز برای صحبت با کودک در مورد اینکه روز خود را چگونه گذارند در حد ۵ تا ۱۰ دقیقه داشته باشید .این کار باعث افزایش قدرت کلام و اعتماد به نفس می شود
  ۱۴- وسایل دیجیتال مثل تبلت و فبلد را از اتاق کودک در زمان خواب خارج کنید با این حرکت کودک متوجه می شود که اتاق خواب وقت برای خوابیدن است و یا اگر اتاق خواب نداشت حداقل از نویز و صدای های اضافی دستگاه دور باشد .

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   خیلی هم عالی
   آقای کشاورز عزیز
   با اجازه آنها را به ادامه‌ی فهرست افزودم.
   ممنونم بابت مشارکت.
   راستی؛ فبلد همان تکرار آهنگین و جدید تبلت است دیگر؟

   پاسخ
 3. علی کریمی
  علی کریمی گفته:

  خیلی لیست کاربردی و در عین حال جالبی بود.ماجرای پفک به کجا رسید؟ فاسد که نشده بود ! 🙂

  پاسخ
  • کمال برنگ
   کمال برنگ گفته:

   متشکرم. اتفاقاً برای خودم هم تهیه‌ی این لیست خاطره شده و گه گاهی سر می‌زنم و می‌خوانمش!
   ـ نه؛ پفک رو تازه خریده بود بعد یواشکی طوری که مادرش بو نبرد؛ می‌خواست راضیم کند که برود و آن را بخورد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =