قبلاً در این پست: طرح درس سناریویی جشنواره الگوهای برتر تدریس با انتشار طرح درس سناریویی جشنواره‌ی الگوهای برتر تدریس قول دادیم که بعد از این، به مرور در مورد طرح درس (طرح درس چیست؟ طرح درس نویسی، انواع طرح درس، فواید و معایب آن و…) بنویسیم. امروز در این پست به شش فایده‌ی نوشتن طرح درس اشاره خواهیم کرد. در آینده هم بیشتر در مورد طرح درس صحبت خواهیم کرد و اگر هم فرصتی بود یک بسته‌ی کامل انواع نمونه طرح درس همکاران را، با هم به اشتراک می‌گذاریم تا توانسته باشیم در این زمینه به هم‌دیگر، کمکی برسانیم.

قبل از ارائه به چند تعریف از طرح درس (Lesson Plan) می‌پردازیم: راستی طرح درس چیست؟ تعاریف زیادی از طرح درس ارائه شد‌ه‌اند؛ ما هم در این‌جا چند مورد از تعریف‌های طرح درس را با هم مرور می‌کنیم:

 

“برنامه‌ریزی مدون آموزشگر، برای تدریس یک موضوع مشخص، برای رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده و برای ارزیابی دانش‌آموزان است.”

تعریف-طرح-درس

“طرح درس یا سناریوی آموزشی عبارت است از فرآیند برنامه ریزی و سازمان دادن به مجموعه فعالیتهایی که مدرس در ارتباط با هدفهای آموزشی، محتوای درس و توانائیهای فراگیران برای مدت زمان مشخص تدوین می نماید” (منبع و مطالعه‌ی بیشتر)

 طرح درس كه به آن راهنماي آموزشي(Instructional Guide) هم گفته مي شود و در واقع سندي است كه اجزاي فرآيند آموزشي فعال براي مشاركت فراگير به منظور دستيابي به اهداف آموزشي را ترسيم مي‌كند.طرح درس ساختاري سازمان يافته براي تدريس و نقشه اي كلي براي هدايت فعاليتهاي آموزشي است و در آن مفاهيم، اهداف، فرصت‌هاي آموزشي و روش‌هاي ارزيابي يك درس مشخص بيان مي شود.” (منبع و مطالعه‌ی بیشتر از ـ فایل پاورپوینت از دکتر کامران میرزایی)

ـ شش فایده‌ی نوشتن طرح درس:

  1. بهبود فرایند یاددهی – یادگیری از طریق سازماندهی و ارزیابی مداوم.
  2. حذف مطالب تکراری و غیر ضروری و طی نمودن روندن منطقی جریان تدریس.
  3. جبران کمبود وقت و جلوگیری از بی نظمی در جریان تدریس و مدیریت کلاس.
  4. مشخص بودن اهداف و انتظارات آموزشی.
  5. در نظر گرفتن پیش‌بینی‌های لازم از جمله: پیش‌نیازها،امکانات و رسانه‌های مورد نیاز.
  6. پیش‌بینی رفتار فراگیران و اندیشیدن تمهیداتی در راستای اثربخشی بیشتر.

 

شش فایده‌ی نوشتن طرح درس

ـ توضیحات:

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هجده =