پیش‌نوشت: قبلاً این مطلب را در کانال تاریاد منتشر کرده‌ام. خواستم اینجا باشد به دودلیل: یکی اینکه بایگانی گردد و دیگر آنکه بتوان زیر آن به بحث و تبادل نظر پرداخت.
ما چیزی داریم به اسم یادگیری تطبیقی یعنی از سایر حوزه‌های علمی و اجتماعی و روندها و رویدادها  و… چیزی را برداریم و به حوزه‌ی تخصصی و مورد علاقه‌ی خویش وارد سازیم و به حوزه ی دلخواه خویش تطبیقش دهیم.
در طول ایام تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری چیزی که برایم جالب و آموزنده بود نوع گفتمان و به ویژه، نوع استارت و شروع  به صحبت کردن یکی از کاندیدها بود هنگامی که به پرسش‌های مناظره‌ها پاسخ می‌گفتند.
در آن ایام سعی کردم خویشتن‌داری کنم تا آب از آسیاب بیفتد و حالا زمانی است که فکر می‌کنم می‌شود بی‌طرفانه و بیشتر از آن یادگرفت.
آقای جهانگیری در طول مناظره‌ها و هنگام پاسخ‌گویی به سوالات (حدس می‌زنم بالای ۹۰ درصد )  با این عبارت شروع می‌کردند: ” فکر می‌کنم که…”یا ” من فکر می‌کنم …” و بعد ادامه می‌دادند.
همین عبارت کافی بود که مرا پای مناظره‌ها بنشاند و مرا به تطبیق این نوع مدل ذهنی و تفکر به حوزه‌ی آموزش – پرورش (تربیت) تشویق نماید.
زیبایی کاربست چنین عبارتی وقتی بیشتر و نمایان‌تر می‌شود که ما غالباً (حتی در طول مناظره‌ها هم همینطور بود ) هر گاه لب به سخن می‌گشاییم و قلم به نوشتن می‌اندازیم تا بخواهید در کلام و کتابتمان از واژه‌ی”باید” استفاده می‌کنیم.
حالا برگردیم به مقابله‌ی این دو :
ـ فکر می‌کنم که…
ـ باید که…
و این چنین می‌شود که دوست دارم چنین مهارت کلامی را به مجموعه‌ی مهارتهای خویش بیفزاییم و با توسعه‌ی مهارتهای فردی خویش گامی هر چند جزئی در مسیر توسعه و رشد و تعالی برداریم.
خوب! فکر می‌کنم این شروع مناسبی است برای حرکت  و تعمیم این عبارت به حوزه‌ی آموزش و یادگیری.
امید که ما آموزشکاران این عبارت را به تکیه کلاممان تبدیل کنیم.
متشکرم از آقای اسحاق جهانگیری بابت این هدیه.
پس نوشت: این نوشتار بعد از انتخابات منتشر گردید که فضای روز بر آن تاثیری نگذارد و فکر نکنم ربطی به انتخاب شدن یا نشدن نامزد مورد علاقه‌ی هیچ کدام از ما داشته باشد.
پس نوشت مهم: مفهوم یادگیری تطبیقی را از آقای محمدرضا شعبانعلی آموخته‌ام. از معلمان سرآمد و از معماران پیشرو آموزش الکترونیکی در ایران. (‌فقط توصیه نیست؛ درخواست می‌کنم سری به وبلاگ ایشان و سایت متمم که دانشگاهی الکترونیکی است؛ بزیند.)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =