• ا1ز-روی-هر-غلط-بنویس1اجازه بدهید گفتارم را با بیان و توصیف سه واقعیت تلخ شروع می‌کنم:
  • واقعیتی تلخ: ” از روی هر غلط دو بار بنویس!” چقدر این عبارت برای همه‌ی ما کم و بیش آشناست. ما را به سال‌های دور کودکی می‌برد و البته به همین سال‌های آنانی که هنوز فاصله‌ی چندانی از مدرسه نگرفته‌اند. واقعیت تلخی است امّا بایستی قبول داشته باشیم. اکثر ما معلمان در مقابل مشکلات یادگیری و بخصوص مشکلات املایی دانش‌آموزان، کار زیادی انجام نمی دهیم یا نمی توانیم انجام دهیم و اگر هم توانمند باشیم از توانایی خویش بی خبریم و آموزشی هم نده‌ایم تا از این توانمندی استفاده کنیم.

  • واقعیتی تلخ‌تر: زمانی است که می‌فهمیم در سیستم موجود تربیت نیروی انسانی جهت تدریس در آموزش و پرورش عمومی، معلّمان برای یک مسیر صاف و سر راست آماده می‌شوند و هیچ‌گاه برای مقابله با چالش‌ها و موقعیت‌های دشوار آموزش نمی‌بینیم. همین مشکلات املایی دانش‌آموزان را تصور کنید: من که به یاد ندارم کتابی یا محتوایی رسمی و اختصاصی جهت آموزش املاء و مشکلات املایی دانش‌آموزان در مراکز تربیت معلم خوانده باشیم و یا حالا بخوانند.
  • و سرانجام تلخ‌ترین واقعیت: این است که با این‌که می‌دانیم و مشکلات موجود را می‌بینیم و هر روز به عنوان یک معلم یا مدیر، کارشناس یادگیری و… تا رئیس سازمان این مشکل را از نزدیک حس می کنیم. هنوز که هنوز است برنامه ای جهت تولید محتوای رسمی و مکتوب در این باره نداریم.
  • تاریاد بر این است جهت آموزش املای فارسی و هم چنین رفع مشکلات املایی دانش آوزان ( اختلالات املایی) تولید محتوای کاربردی و تاثیرگذار را در برنامه داشته باشد و در حد وسع خویش بتواند جهت رفع مشکلات املایی و یا به عبارتی اختلالات املایی (دیکته) گامی هر چند کوچک بردارد.
  • ـ و یک تشکر ویژه: معلم و دانش‌آموز ایرانی، هر کسی که املایی گرفته و نوشته است؛ بایستی خود را مدیون آقای دکتر مصطفی تبریزی بداند؛ کسی که بیشترین تاثیرگذارتری را در این حوزه با ارائه‌ی طبقه‌بندی اشتباهات املایی کودکان داشته است. و هنوز هم طبقه‌بندی دکتر تبریزی، فراگیرترین و بهترین نوع طبقه‌بندی در این حوزه است. ـ هر چند که هنوز جای رشد دارد و می‌تواند؛ از این هم بهتر باشد ـ

ـ مشکلات (اختلالات) املایی دانش‌آموزان:انواع اشتباهات املایی دانش‌آموزان

  • خیلی ساده و خلاصه اگر بخواهیم می‌گوییم. هر وقت و هرجا یک نوع مشکل، اختلال یا بیماری با عارضه‌های متفاوتی ظهور کند: معنی‌اش این می‌شود که علل و عوامل مختلفی باعث این امر شده است و در نهایت اگر بخواهیم به راه‌حل یا درمان بپردازیم مسلم است که باید از روش‌های درمانی و داروهای مختلف بنا به نوع، شدت و سایر عوامل مؤثر به این کار اقدام کنیم. (زیادی هم ساده نبود!) خلاصه تر می‌شود گفت: مشکلات املایی دانش آموزان فقط در این که اشتباه هستند؛ مشترک هستند و گر نه از یک سنخ و یک نوع نیستند و هر کدام  به حیطه و  عاملی مربوط می‌شود. به زودی در تاریاد با معرفی طبقه‌بندی مشهور آقای تبریزی در مورد انواع اشتباهات املایی دانش‌آموازان؛ به توضیح انواع مشکلات، شناخت علل و راه‌کارهای درمانی خواهیم پرداخت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =