ـ توضیحات: جدول ترتیبی ارزشیابی خواندن الفبای فارسی (نشانه‌ها) با هدف آگاهی از  میزان شناخت دانش‌آموزان ابتدایی از نشانه‌ها یا حروف الفبای فارسی است. این فرم مخصوص ارزشیابی است.

مزایای این جدول:

ـ بر اساس آموزش ترتیبی نشانه‌های فارسی اوّل ابتدایی تنظیم شده است نه بر اساس حروف الفبای موجود. که این ارزشیابی از کودکان اول ابتدایی را تا نشانه‌ی خوانده شده را آسان می‌کند.

ـ این یادبرگ به دو صورت کاربرد دارد: خود ارزیابی توسط دانش‌آموز و دگر ارزیابی یعنی ارزیابی توسط معلم یا اولیای دانش‌آموز یا مربیان مراکز مشکلات یادگیری

ـ به سادگی در عرض دو دقیقه می‌توان به میزان شناخت کودکان از نشانه‌ها پی برد.

راهنمای استفاده: جدول و یک مداد قرمز را در اختیار کودک قرار دهید و مطابق دستورالعمل از کودک بخواهید که نشانه‌ها را برای خویش بخواند و دور هر نشانه یا حرفی را که بلد نیست؛ خط بسته بکشد. که این کار نوعی خودارزیابی دانش‌آموز از میزان شناخت نشانه‌ها است که توسط خودش اجرا می‌شود. بعد به کودک بگویید حالا نشانه‌ها را بار دیگر برای من بخوان. در این هنگام شما خودتان مداد را در دست بگیرید و مواردی را که خودارزیابی با ارزیابی شما منافات دارد را مشخص کنید. به عنوان مثال کودک دور نشانه‌ی جـ ج خط نکشیده است اا هنگامی که آن را برای شما می‌خواند به جای ج می‌گوید: خـ خ که در این هنگام شما به عنوان ارزیاب اشتباه را مشخص و می‌توانید کنار حرف ج بنویسید خ ینی ج را خ می‌خواند.

زمان استفاده از این جدول ارزشیابی همان جلسه‌های نخست سال تحصیلی می‌باشد یا جلسات تشخیص وارزشیابی در مراکز مشکلات یادگیری. تا بتوانیم در اولین فرصت با میزان شناخت کودک از نشانه‌ها پی ببریم.

البته بعداً فرم را تحلیل کنید فراوانی اشتباهات و تشخیص نوع مشکل می‌تواند به طرحریزی درمان در مراکز یادگیری و دوباره آموزی و آموزشهای مکمل در کلاس درس به ما کمک شایانی بنماید.

ـ مشخصات یادبرگ:

  • عنوان: جدول ترتیبی ارزشیابی خواندن الفبای فارسی (نشانه‌ها)
  • کد: 0045
  • نوع فایل: PDF
  • حجم: 88KB
  • سایز: A4
  • تعداد صفحات: 1
  • دانلود: رایگان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 18 =