, , , , ,

پرورش مهارت ثبات شکل در کودکان

ـ مشخصات یادبرگ:

  • عنوان: پرورش مهارت ثبات شکل در کودکان
  • کد: ۰۰۴۶
  • نوع فایل: PDF
  • حجم: ۸۸KB
  • سایز: A4
  • تعداد صفحات: ۳
  • دانلود: رایگان

ـ توضیحات:

بینایی گسترده‌ترین سیستم حسی ما است و غالب‌ترین حس در درک و دریافت مفاهیم از جهان پیرامون ماست. ادراک بینایی یا دیداری فرایندی است که طی آن اطلاعات وارد شده از طریق سیستم بینایی مورد تجزیه و تحلیل و درک واقع می‌شوند. و این توانایی تفسیر اطلاعات دریافتی از طریق بینایی را ادراک بینایی می‌نامند. که در رشد مهارتهای اساسی مانند رشد حرکتی، خواندن، نوشتن و ریاضی (یادگیری‌های مدرسه‌ای) نقشی مؤثر دارد.

مهارت ادراک بینایی شامل مجموعه‌ای از هفت مهارت است:

۱ـ حافظه‌ی بینایی یا دیداری ۲ـ  تمیز دیداری ۳ـ ارتباطات فضایی دیداری ۴ـ ثبات شکل ۵ـ حافظه‌ی توالی ۶ـ اکمال شکل ۷ـ تشخیص شکل از زمینه
هر کدام از این مهارتها و در مجموع ادراک دیداری یا بینایی، نقش مهمی در یادگیری کودکان ایفا می‌کنند و اختلال در هر کدام از این مهارتها و ضعف داشتن در آنها موجب بروز مشکلات تحصیلی در خواندن، نوشتن و ریاضی می‌گردد.
ضروری است که با توجه به نقش مؤثر این مهارت در رشد و یادگیری کودکان نسبت به تقویت و پرورش آن اقدام شود. یکی از زمینه‌های ادارک دیداری، تقویت و بازسازی مهارت ثبات شکل در کودکان می‌باشد.

 

ثبات شکل به معنای توانایی تشخیص اشیاء و اشکال شبیه به هم در موقعیت‌های متفاوت است. یا به عبارتی چنانچه شکلی در موقعیت‌های گوناگونی قرار گیرد، باز همان شکل است. این تغییرات اندازه، رنگ و سایر ویژگی‌های ظاهری شکل را شامل می‌شود.
به طور مثال با تقویت و بازسازی مهارت ثبات دیداری شکل، کودک یاد می‌گیرد و می‌فهمد که یک کتاب چه بزرگ چه کوچک، رنگی یا سیاه سفید، دارای جلد سخت یا نرم و با قرار گرفتن در جهت و موقعیتهای مختلف باز یک کتاب است. همچنین است کودک در مورد نشانه‌ها و حروف و اعدادی که خوانده است، یاد می‌گیرد که هر حرف یا عدد و کلمه، چه به صورت دست خط یا نوشته شده با انواع فونتهای مختلف و اندازه‌های گوناگون و یا با تغییر رنگ و در جهت‌های متفاوت (در کتاب درسی، کاربرگ، مجلات، تبلت و…) باز همان حرف و عدد و کلمه است.
مشکل در این مهارت باعث می‌گردد با کمترین تغییر در وضعیت و شکل یک حرف،کلمه یا عدد، کودکان از پس یادآوری و خواندن آن برنیایند و این معضل مشکلات تحصیلی را نیز با خود به همراه می‌آورد.

سفارش

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *