تکنیک حرف کلمه جمله

تکنیک حرف، کلمه و جمله یکی از تکنیک‌های اثربخش و تاثیرگذار در یادگیری مفهوم حرف، کلمه و جمله است.
در این تکنیک با طراحی یک کاربرگ سعی می‌کنیم دانش‌آموز را با مفاهیم فوق آشنا کنیم.
همانطور که در کاربرگ دیده می‌شود چند حرف به صورت جدا جدا در کنار هم قرار گرفته‌اند تا دانش‌آموز با چیدن چند حرف در کنار هم بتواند یک واحد معنا دار چند حرفی به نام کلمه بسازد و درک درستی از این فرایند به دست بیاورد.
بعد در گام بعدی کودکان یاد می‌گیرند که با قرار دادن کلمه‌ها در کنار هم، جمله بسازند.
این تکنیک می‌تواند به عنوان پیش‌نیاز جمله‌سازی در اواخر سال تحصیلی اول ابتدایی و آغاز سال تحصیلی دوم ابتدایی مورد استفاده قرار بگیرد.

همواره چیزی که کار بست تکنیک‌های اثربخش را مشکل کرده است عدم دسترسی به ابزارهای مناسب جهت بهره‌گیری از این تکنیک‌ها بوده است؛ که در کاربرگ‌های طراحی شده‌ی تاریاد سعی داریم این خلاء را پر کنیم.
از دانش آموزان بخواهید که چند حرف را در کنار هم قرار بدهند و آنها را بخوانند. هنگامی که حروف را در کنار هم ببینند و بعد با این چند حرف یک کلمه بسازند؛ همزمان می‌توانیم این آموزش را داشته باشیم. که همه‌ی کلمه‌ها از دو یا چند حرف تشکیل شده‌اند.
در مرحله بعدی کلمه‌ها را یکی یکی می‌خوانیم و بعد در ادامه از دانش آموز می‌خواهیم کلمه‌‌های ساخته شده را در کنار هم قرار بدهد تا یک واحد معنادار بزرگتری تحت عنوان جمله ساخته شود.
و اینجاست که دانش آموز از این که توانسته است با قرار دادن اجزاهای ریز در کنار هم، یک واحد بزرگ معنادار بسازد، خوشحال است و از یادگیری خویش لذت می‌برد. در این گونه طراحی‌ها در دیدرس بودن اجزای مفاهیم، به تثبیت و درک مفهوم کمک می‌کند.
در ادامه می‌توانیم با تکرار و تمرین، با بچه‌ها کار کنیم تا یاد بگیرند هم‌چنان که کلمه‌ها از تعدادی حروف درست شده‌اند؛ جمله‌ها نیز از تعدادی کلمه درست شده‌اند. برای تثبیت یادگیری و بسطِ آن هم می‌توانیم از جداول و تمپلت‌های آماده‌ی دیگری استفاده کنیم. تا دانش‌آموز با چند حرف انتخابی، یک کلمه بسازد و بعد با کلمه‌هایی که ساخته است؛ جمله بسازد. این فعالیت، فرایند یادگیری جمله‌سازی را آسان می‌کند.
تکنیک حرف، کلمه و جمله از زمره‌ی تکنیک‌های اثربخش جهت یادگیری این مفاهیم و تثبیت معانی آن‌هاست.

منطقی نیست؛ تکنیک‌های به ظاهر ساده، فقط به خاطر این‌که ساده هستند، نادیده گرفته شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

59 − = 49